Stavba 1,5 kilometru cyklostezky trvá už půl roku

Meziměstí – Přes hranice u Meziměstí měla už před prázdninami vést cyklostezka financovaná především z evropských peněz. Zatímco Poláci svůj díl práce už dávno odvedli, na české straně stezka dodnes není dokončena. Stavbu totiž zkomplikoval spor mezi radnicí a stavební firmou o vhodný materiál. Výstavba trasy dlouhé pouhý kilometr a půl tak trvá už půl roku.

Stavba nedlouhé cyklostezky z Vižňova u Meziměstí na česko-polské hranice začala v květnu a neměla trvat dlouho. „Při předání staveniště jsme počítali s tím, že v červnu, nejpozději v červenci se bude cyklostezka používat ke svému účelu,“ uvedl místostarosta Meziměstí Pavel Hečko.

Plány radnice ale zatrhla stavební firma Svoboda – dopravní a inženýrské stavby, kterou si město vybralo. Nepoužila totiž štěrkopísek, se kterým projekt počítal, nýbrž jinou surovinu – podle stavebníků tzv. štěrkodrť – z pískovcového lomu u Božanova. Firma tvrdí, že tak učinila proto, že je kvalitnější a navíc z místních zdrojů. „Použili jsme štěrkodrť. Je to také písek, ale vzniknul drcením, nikoli kopáním. V tom se ty dva materiály liší,“ přiblížil obchodní ředitel stavební firmy Václav Svoboda. Dodal, že zkušebna kameniva prohlásila použitý materiál za vhodnější.

Město ale tvrzení firmy odmítá. „Materiál, který tam byl použit, nelze považovat ani za štěrkodrť, ani za štěrkopísek. Není vhodný do konstrukčních vrstev,“ uvedl místostarosta Hečko. Radnice se však především bála, aby kvůli odchylce od projektu nepřišla o dotaci, a tak nakonec prosadila svoji. „Musíme to respektovat,“ pokrčil rameny Václav Svoboda. Firma musela stezku vybagrovat a dodat materiál, který byl v projektu.

Cyklostezka už brzy bude definitivně dokončena. Není to ideální načasování. První cyklisté se budou moci vydat z Meziměstí do Polska třeba s prvním sněhem.