Útok v Novém Boru měl rasový podtext

Nový Bor - Útok na mladou dvojici v Novém Boru na Českolipsku z minulého týdne měl podle policie rasový podtext. Policisté už znají pachatele. Na místě byla skupinka mládeže, útočil nezletilý chlapec a dívka mladší 15 let. Obvinění zatím nepadlo. Dnes to řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Po pachatelích druhého novoborského útoku policie stále pátrá. V obou případech se mělo jednat o Romy.

Po potyčce, která se v pátek v podvečer odehrála v parku u kina, skončil osmnáctiletý mladík v nemocnici s otřesem mozku a zlomeným nosem. O tři roky mladší děvče bylo zraněno na hlavě. „V případě pátečního incidentu se jedná o výtržnictví s tím, že útok měl rasový podtext,“ potvrdila Baláková.

Nezletilý útočník zatím nebyl obviněn. „Čekáme ještě na některé lékařské zprávy,“ vysvětlila mluvčí. Podezřelá dívka vzhledem k nízkému věku trestně stíhána nebude. V jejím případě ale může být uloženo výchovné opatření.

Druhý incident, který ve městě v posledních dnech zvýšil napětí, se stal v noci ze soboty na neděli v novoborské části Arnultovice. Nejméně dva útočníci tam napadli a zbili dvacetiletého muže. Policie po nich pátrá a čin také posuzuje jako výtržnictví. Rasový podtext v tomto případě podle Balákové potvrzen nebyl.

Situace v Novém Boru je dramatická od srpna, kdy skupinka místních Romů mačetami a obušky napadla a zranila hosty v baru. Po nedávných útocích se do města v úterý vrátily i policejní posily z pořádkové jednotky, aby dohlížely na bezpečnost v ulicích.