Lišov chce obchvat, poukazuje na mrtvé chodce

Lišov (Českobudějovicko) – Obyvatelé jihočeského Lišova, kterým prochází budějovicko-třeboňská státní silnice, chtějí obchvat. Oproti lidem ze stovek obcí, které jsou rovněž přetíženy nákladní dopravou, jež hlučí, víří prach a narušuje zdi, však mají ještě jeden významný argument – hroby pěti lidí, kteří pod koly projíždějících aut v posledních deseti letech. Vše podtrhly další dvě nehody, které se staly v září, a vážná zranění při nich utrpěly děti. Protesty Lišovských a hrozba blokádou však už mají svůj výsledek – silničáři slíbili, že příští rok začnou s přípravou stavby obchvatu. Současně však nevylučují další zdržení její realizace kvůli výkupu pozemků.

Lišovští jsou kvůli intenzivní dopravě nejenom rozzlobení, ale také mají z aut strach. U jednoho z přechodů přes hlavní ulici zapalují svíčky, které mají připomenout pět lidí, kteří zahynuli pod koly vozidel jedoucích po státní silnici. Mnoho nechybělo a svíček mohlo být už sedm. V září se staly hned dvě nehody, které skončily vážnými zraněními chodců. Nákladní auto srazilo devítiletou dívku, autobus dvanáctiletého chlapce. „Dopadlo to vcelku dobře na to, jak to vypadalo,“ poznamenala matka dívky, která si ze střetu odnesla naraženou ruku a rozbité brýle. Chlapec dopadl hůře, utrpěl otřes mozku.

Že vše dobře dopadlo však mohla být pouze souhra náhod nebo výsledek duchapřítomnosti řidičů. Podle lišovského starosty je situace v obci kritická, doprava je velmi intenzivní. „Třináct tisíc aut denně je neúnosná míra pro každého, komu to jezdí pod okny,“ podotkl starosta Jiří Švec. Stát ostatně už před deseti lety uznal, že si Lišov zaslouží obchvat – od té doby ale jeho výstavbu stále odkládá. „Obchvat je v nedohlednu,“ přiznal jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Kraj proto podpořil protesty, které kvůli výstavbě obchvatu Lišovští připravili. Zatím se sešli na benzínce na okraji města, dorazili například s transparentem „Nenecháme se zabíjet!“. Na leden potom chystají blokádu hlavní silnice. „Rozhodli jsme se udělat blokádu, byť nám bylo naznačeno, že to bude pro nás problém,“ řekl spoluorganizátor protestu Luboš Cahák.

Státní silničáři, kteří za silnici první třídy odpovídají, však vzápětí přispěchali s tvrzením, že už brzy začnou stavbu připravovat. Příští rok chtějí získat stavební povolení. „Realizace obchvatu by mohla začít v roce 2014,“ sdělil ředitel jihočeské pobočky ŘSD Josef Pešl. To však bude možné pouze, podaří-li se bez problému vykoupit všechny pozemky.

Výstavba obchvatu bude stát asi dvě miliardy korun. Silničáři za ně postaví nový desetikilometrový úsek, který odvede tranzitní dopravu z Lišova a také ze sousedních Štěpánovic.