Spory jaroměřských strážníků vedly až k pokusu o sebevraždu

Jaroměř (Náchodsko) – Bývalý zástupce velitele strážníků v třináctitisícové Jaroměři na Náchodsku Roman Dvořák se ve středu večer pokusil spáchat sebevraždu. Podle nedávné kontroly si měl Dvořák ze služby udělat výhodnou živnost a bral neoprávněné odměny. Na život si sáhl krátce poté, co jaroměřský starosta Jiří Klepsa navrhl Dvořákův služební poměr okamžitě ukončit.

Když starosta návrh přednesl, strážník se z uzavřeného jednání se zastupiteli a auditory vytratil. Před půlnocí ho pak našli kolegové na louce v autě, kde se pokusil o sebevraždu. Záchranáři uvedli, že ve středu v noci zasahovali u muže, který se nadýchal výfukových plynů. Muže odvezli do nemocnice v Náchodě. Starosta Klepsa sebevražedný pokus potvrdil, víc jej ale nechtěl komentovat.

Spory mezi strážníky, kterých je od letoška 20 místo deseti a slouží 24 hodin denně, se vystupňovaly koncem léta. Zástupce velitele Dvořák přišel o funkci a krátce nato začaly anonymní diskuse na městském webu. Rozepře ve sboru podle serveru zřejmě vyvolalo to, že velitel Ondřej Mundl začal být přísnější. Vyžadoval třeba, aby strážníci při nočních službách nespali. 

Kontrola odhalila falešné výkazy a drahé mytí aut

Město také udělalo u strážníků kontrolu. Ta odhalila nedostatky ve výkazech služeb, na čemž podle závěrů auditu vydělal právě Dvořák. Podle kontrolorů do některých služeb chodil jen naoko, bral nadbytečné příplatky za mytí aut a rozděloval služby, jak se to hodilo jemu a jeho příznivcům. Dvořák s výsledky auditu nesouhlasil a sám naopak už dříve kvůli praktikám v městské policii podal trestní oznámení. Prachařová řekla, že policie trestní oznámení ve vztahu k jaroměřské městské policii prověřuje.

Nyní se také ukazuje, že se ve velkém ztrácel benzin do služebních aut. „Za rok 2011 ta částka byla asi 28 000 korun, ale jsem přesvědčen, že případná trestná činnost mohla probíhat už od roku 2008,“ podotknul starosta Jaroměře Jiří Klepsa. „Šokem je to pro mě pořád. Nechce se mi věřit, že k tomu došlo,“ dodal Mundl.

I ten ovšem čelí obvinění; jeden z podřízených ho nařkl z falšování pracovních výkazů. Podle předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Lidmily Rutterové se ale obvinění neprokázala.

Jaroměřští zastupitelé již rozhodli, že omezí přesčasovou práci strážníků a jízdy autem se budou vykazovat elektronicky. Velitele a jeho bývalého zástupce čekají kázeňská opatření. Starosta má zajistit lepší kontrolu městské policie, město ukončí smlouvu o údržbě aut strážníků.