Účetní okradla základní školu o více než sto tisíc

Nová Role – Problémy s hospodařením řeší v Karlovarském kraji další škola. Účetní ze základní školy v Nové Roli je podezřelá, že zařízení okradla o více než sto tisíc korun. Peníze teď chybí na učební pomůcky pro žáky. Letos jde v kraji už o pátý případ, kdy kontrola odhalila nejasnosti v účetnictví školského zařízení. Vedení kraje i zástupci Nové Role proto budou ředitele škol kontrolovat důsledněji.

Zkušená účetní krádeže ve výkazech důkladně maskovala. Problémy v účetnictví neodhalili při dvou kontrolách ani auditoři. Peníze měla utrácet v internetových obchodech. Platila jimi i faktury za soukromý telefon. „Žena v několika případech převedla z bankovního účtu školy různé finanční částky na svůj vlastní účet,“ uvedl mluvčí Policie Karlovy Vary Pavel Valenta s tím, že účetní už byla obviněna z přečinu zpronevěry.

Více než sto tisíc korun teď škole chybí na učební pomůcky pro žáky. Nepříjemnosti má kvůli krádežím i radnice, která musela zaplatit specialistům, aby opravili chyby v účetnictví. „Vzhledem k finančním prostředkům, které jsou vynaloženy na chod města, je 150 tisíc velká částka,“ řekla ČT místostarostka Nová Role Jitka Pokorná.

Krajský úřad už přitom letos prověřuje na středních školách nejméně čtyři další podobné případy. „Problémy byly natolik závažné, že jsme odvolali ředitele příslušných škol a zavedli přísnější kontrolní mechanismy,“ potvrdila mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková.

Karlovarský psycholog Karel Moravec se domnívá, že za nárůstem případů může být špatná morálka ve společnosti a medializace křiklavých případů: „Kdo kde všude rozkradl, nakradl miliardy, stovky milionů, a vlastně když pak jako účetní sedím a potřebuji tu tisícikorunu, tak to je vlastně zanedbatelné.“