Kulturní památky na Vysočině lidi nelákají

Jihlava - Návštěvnost národních kulturních památek na Vysočině oproti loňsku propadla až o dvacet procent. A to i přesto, že kasteláni měli nachystanou řadu doprovodných akcí. Příští rok to prý zkusí jinak a zacílení už je podle správců jasné. Kasteláni se chtějí zaměřit především na rodiny s dětmi.

Státní zámek v Telči je každoročně nejnavštěvovanější památkou na Vysočině. Letos se tam návštěvníci ale příliš nehrnuli. “Návštěvníci přijdou k pokladně, přečtou si ceny – trasa A 110 korun, trasa B 90 korun, výstava hraček 65 korun. Tak jdou na výstavu hraček a přitom jsou na zámku," vysvětluje kastelán Státního zámku v Telči Bohumil Norek. 

Za slabou návštěvnost můžou podle Národního památkového ústavu i letní opravy silnic ve městě a komplikovaná doprava na Telčsku. Na to se ale kastelán nevymlouvá, naopak už teď chystá program pro příští turistickou sezonu. „Nerad bych to teď prozrazoval, ale program bude hezký pro děti a rodiče, bude to zajímavé,“ slibuje Bohumil Norek. 

V Jaroměřicích nad Rokytnou otevřeli letos v prostorách zámku tréninkovou kavárnu. Stala se nejnavštěvovanější hned za zámeckým parkem založeným v 18 století. „Mnoho lidí nejdříve běží do zahrady. My zatím máme vstup do areálu volný, tím je to asi příjemnější,“ říká kastelán Státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou Radim Petr. 

Společný projekt kastelánů, tak zvané oživování památek, spojený s výstavami, festivaly, vzdělávacími akcemi a třeba i kostýmovanými nočními prohlídkami, letos nepřinesl očekávaný nárůst návštěvníků. „Chceme se zaměřit na práci s rodinami, s dětmi, se školami. Nemůžeme spát na vavřínech,“ zdůrazňuje ředitel Národního památkového ústavu Telč Libor Karásek.  

Se slabou návštěvností se potýká většina památek v kraji Vysočina. Největší propad zaznamenal zámek v Telči. I tak má ale ve srovnání s ostatními památkami náskok. Pro veřejnost jsou už hrady a zámky uzavřeny. Na několik dnů je kasteláni otevřou ještě v prosinci. Lákat tak budou například na vánoce na zámku.