DPP se zpožděním dostane peníze za rok 2009

Praha – Po ročním váhání doplatí Praha peníze, které měl dostat její dopravní podnik za provozování veřejné dopravy v roce 2009. Loni, kdy vykázal ztrátu za předchozí rok 1,3 miliardy korun, dostal od města pouze miliardu. Zastupitelstvo dnes rozhodlo o vyplacení dalších 104 milionů s tím, že za zbylé peníze město pro dopravní podnik zatím provedlo několik investic. Hlasování o vyrovnání s dopravním podnikem využila opozice ke kritice náměstka Karla Březiny, který s návrhem přišel.

Vyplacení 104 milionů korun, které teď považuje magistrát za definitivní vyrovnání, schválilo dnes městské zastupitelstvo hlasy koalice i opoziční KSČM. Zastupitelé za TOP09 se hlasování nezúčastnili, nikoli však kvůli odlišnému názoru na vyplacení peněz dopravnímu podniku, nýbrž na protest proti setrvávání náměstka primátora Karla Březiny ve vedení města. Březina, který doplacení peněz dopravci navrhl, je totiž trestně stíhán.

Loni vykázal dopravní podnik ztrátu zhruba 1,3 miliardy korun. Magistrát mu ale vyplatit pouze necelou miliardu. O zbylé peníze – podle společnosti Deloitte šlo o 372 milionů korun – ale společnost přijít nechtěla. Nakonec však přistoupila na její výrazné snížení. „Je nutné říci, že dopravní podnik má k městu současně závazek z předfinancování několika investičních akcí, jako například rekonstrukcí tramvajových tratí, který činí zhruba 268 milionů. Po vzájemném započtení pohledávek a závazků tak zůstane městu závazek doplatit dopravnímu podniku necelých 104 milionů korun,“ zdůvodnil radní Březina snížení dlužné částky.

Příčinou ztráty v roce 2009 byl podle Březiny propad tržeb vyvolaný poklesem poptávky po přepravě v důsledku ekonomické krize. Vliv mělo také zvýšení cen nafty a vyplácené odstupné při snižování počtu zaměstnanců dopravního podniku.