Města v Ústeckém kraji se snaží zachránit školy před slučováním

Ústí nad Labem - Záměr sloučit gymnázia s jinými školami vyvolal sérii protestů v Ústeckém kraji. Kvůli nízkému počtu studentů by se v příštím roce měly spojit školy z různých měst nebo s rozdílnými studijními obory. Vedení radnic plán Ústeckého kraje kritizují jako nesmyslný a snaží se školy za každou cenu zachránit.

V Ústeckém kraji klesá každý rok počet studentů průměrně o tisícovku a podle odhadů se trend nezmění ani v příštích letech. Vedení kraje chce proto snížit počet středních škol postupně na polovinu. „Budeme mít spoustu poloprázdných škol a samozřejmě to přináší nemalé zbytečné náklady, které se musí nějakým způsobem řešit,“ oznámil Petr Jakubec, radní pro Ústecký kraj. Sloučení podle krajského plánu ušetří miliony, má také zlepšit kvalitu výuky. 

Hana Cermonová, náměstkyně primátora v Děčíně: 

„Otázka slučování škol samozřejmě řeší ekonomickou situaci ve školství, na druhou stranu si nejsme tak úplně jisti, zda řeší kvalitu výuky.“


Gymnázia jsou elitní školy a nedovolíme, aby přišla o samostatnost, zní ale z řady měst v Ústeckém kraji. „Naše gymnázium má velkou tradici a vyšli odsud excelentní lidé,“ prohlásil Vladimír Urban, starosta Roudnice nad Labem.

Protesty už zabránily slučování gymnázií v Ústí nad Labem. Za školu teď bojují v Klášterci nad Ohří a také v Děčíně. Česká Kamenice si vzala gymnázium do svého vlastnictví, aby ho zachránila. Stejný krok plánuje i Roudnice nad Labem, přestože je to pro město drahé. „Asi se bude muset ušetřit na všech stranách, to znamená sport, kultura. Hledat budeme úspory všude,“ poznamenal Urban. 

Po protestech jednotlivých měst kraj alespoň částečně ustoupil. V případě gymnázií slučování prozatím odložil a chce ještě diskutovat.