Český Krumlov si připomíná renesanci

Český Krumlov – Rožmberskou nocí si Český Krumlov připomíná 400 let od úmrtí posledního dědice rodu Petra Voka. V rámci této akce dostala zámecká věž netradiční výzdobu. Šestimetrové plátno s figurou má připomenout její někdejší renesanční podobu.

Zámecká věž je dominantou Českého Krumlova. Postavena byla v 16. století, rekonstrukce proběhla v první polovině devadesátých let. Po opravě věže však zůstaly niky pod ochozem, kde původně byly čtyři figury, prázdné. „V 16. až 18. století tam ty figury byly. Je to tak trochu pokus vyprovokovat znovu diskusi o tom, jak věž vypadala a jak by mohla vypadat,“ prohlásil Ladislav Pouzar ze Seskupení Proradost. Přesnou podobu figur ale historici neznají. Hovoří pouze o tom, že znázorňovaly čtyři základní živly. „Existují ikonografické podklady od 16. do 19. století, které jsou ovšem velice rozdílné a dovolují nejrůznější interpretaci charakteru a tvaru postav,“ doplnil zámecký kastelán Pavel Slavko.

Českokrumlovský restaurátor pro rožmberský víkend zvolil postavu rytíře. Plátno vysoké 6 metrů je nainstalované pouze v jedné ze čtyř nik, pouze na dva dny. „Chtěli jsme se přizpůsobit tomu, jak vypadá hrádek, což je budova přímo pod věží. Takže jsme vycházeli z figur, které jsou pod věží,“ uvedl Ladislav Pouzar a Pavel Slavko dodal: „Chceme přesvědčit veřejnost i všechny zúčastněné, že věž a její niky by se měly doplnit. Zaplnit bychom je mohli formou výtvarné rekonstrukce podle dnešních znalostí a poznání.“ Na originální renesanční vzhled věže budou upozorňovat také průvodci speciálních rožmberských prohlídek. „Jsou to krumlovští historici a lidé, kteří se Rožmberkům věnují dlouhodobě,“ vysvětlil člen Seskupení Proradost Jan Vozábal.

Plátno odinstalují hasiči v neděli, památkáři totiž mají obavy, aby nepoškodilo fasádu.

/*json*/{"map":{"lat":48.810719,"lng":14.315024,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.810719,"lng":14.315024,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/