Žalobou bojuje Vysočina za kojenecké ústavy

Vysočina – Náměstek hejtmana Libor Joukl podal žalobu na mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, vadí mu podle něj nezákonný výrok o devastačním vlivu ústavů na svěřené děti. Pokračuje tak boj Vysočiny za zachování kojeneckých ústavů. Kraj také chce, aby ministerstvo ještě do konce roku veřejnosti představilo průzkumy související s rušením dětských center (dříve kojeneckých ústavů) od roku 2013.  

Zařízení, která pečují o odložené děti mladší tří let, chce ministerstvo práce a sociálních věcí zrušit. Kritika tohoto záměru zazněla nejprve z odborných kruhů, nyní i z krajů, konkrétně z Vysočiny.

Náměstek hejtmana Libor Joukl dává podnět na policii, aby prověřila výrok ministerské mluvčí Viktorie Plívové kvůli jejímu výroku v reportáži České televize. „Děti, které stráví nějakou dobu v takovém zařízení, jsou leckdy doživotně postiženy takovým pobytem,“ uvedla. Podle Joukla je takové tvrzení trestné, protože prý pro tvrzení mluvčí neexistuje žádný podklad. Sám náměstek před pěti lety ke svým dvěma biologickým dcerám adoptoval syna. Viktoria Plívová si ale za svým výrokem stojí: „Naši odborníci pracují v této věci s asi pěti desítkami studií, které se touto problematikou zabývají,“ upozornila mluvčí.

Pokud bude náměstkův názor sdílet i policie, bude se kraj Vysočina s ministerstvem práce a sociálních věcí soudit o jedenáct milionů korun, které by chtěl krajský úřad použít na další provoz dětských center.

V boji za zachování kojeneckých ústavů jde kraji i o vlastní investici. Vysočina totiž loni za 27 milionů korun zrekonstruovala jeden ze svých kojeneckých ústavů. Teď by ho měla zavřít.