Romové žádají výpověď pro rotavské učitele, kteří šli v pochodu DSSS

Sokolov – Část romského obyvatelstva Rotavy na Sokolovsku žádá výpověď pro trojici pedagogů z místní školy za to, že se zúčastnili zdejšího pochodu proti sociálně nepřizpůsobivým občanům. Protest 29. října ve městě uspořádala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti a zúčastnilo se ho asi 400 lidí.

Část Romů hrozí tím, že pokud učitelé na svých místech v rotavské základní škole neskončí, přestanou své děti posílat do školy. Předseda občanského sdružení Meta – Romského integračního centra Robert Horváth se ovšem takové názory snaží mírnit:

„Učitel je vzor zejména pro děti, ale vůbec i pro lidi a pro společnost, takže to, že se staví na stranu těch, kteří jdou veřejně proti Romům, není dobrou vizitkou - ale je to pořád jeho názor,“ uvedl Horváth.

Někteří starousedlíci si zároveň stěžují na to, že jim je za účast na pochodu vyhrožováno. „Hlavní útoky jsou vedeny proti učitelům i proti mně, ale mimo to ještě proti normálním lidem,“ uvedla starostka Rotavy Iva Kalátová. Podle Horvátha však jde o otázku, kterou by měly řešit příslušné orgány.

Spory mezi starousedlíky a nově příchozími řešila radnice i spolu s vládní Agenturou pro začleňování sociálně vyloučených. Strážníci městské policie totiž musí ve městě řešit spoustu přestupků. Verbální i fyzické napadání, rušení veřejného pořádku a nočního klidu, ve dvou případech dokonce napadení samotných policistů nebo inzultaci učitelky ve škole.