Radnice v Žacléři vyhání sqauttery zimou

Trutnov - Radnice v Žacléři se potýká se squattery a bezdomovci, kteří obývají staré městské byty v chátrajících hornických domech. Protože objekty prodávat nechce, rozhodla se, že na letošní zimu objekt odpojí od elektřiny i vody a vysadí dveře a okna, aby se neměli nežádoucí nájemníci jak před zimou schovat.

„Když se na podzim domy zabednily, tak toho tito lidé bohužel zneužívali. Nastěhovali se tam, a když neměli v polovině zimy čím topit, tak bednění vytrhávali a používali na podpal,“ přibližuje problémy města vedoucí zdejších komunálních služeb Radek Ilchman.

Město se proto rozhodlo, že nejproblémovější dům s nadcházející zimou naopak úplně otevřou s nadějí, že chladné počasí vyřeší problém za ně. „Vysadíme dveře, vysadíme okna, odpojí se voda a společná elektřina, a ty neoprávněné nájemníky zima určitě vyžene,“ slibuje si starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

Dva byty v domě jsou sice stále obydlené, zdejším nájemníkům ale radnice nabídne náhradní ubytování. Staré a zchátralé objekty ovšem radnice prodat nechce; bojí se toho, že by ztratila vliv na to, kdo bude v lokalitě bydlet.