Havlovice se zadlužily kvůli podvodu s mostem

Trutnov - Policie ukončila vyšetřování okolností stavby mostu v Havlovicích na Trutnovsku a navrhuje obžalovat podnikatele Stanislava Píro z Doudleb. Píro falzifikoval smlouvu, která Havlovicím zdánlivě přislíbila státní dotaci ve výši deseti milionů korun. Než obec podvod odhalila, stavbou mostu za 12 a půl milionu se zadlužila.

Falešnou smlouvu radnici doručil majitel firmy na dopravní značení Jastt Doudleby Stanislav Píro. Dokument obci přisliboval dotaci na stavbu mostu přes řeku Úpu, kterou měl poskytnout Státní fond dopravní infrastruktury. „Grafologický posudek jednoznačně prokázal, že podpis za Státní fond dopravní infrastruktury je falzifikát,“ konstatovala mluvčí královehradecké policie Ivana Ježková.

K vedení města podnikatele přivedl bývalý poslanec, krajský zastupitel Vlastimil Dlab (KSČM). „Mě to velice mrzí, protože jsem vlastně způsobil, že dneska je obec v těchto potížích,“ kaje se zastupitel.

Havlovice se dluhem za most dostaly do finanční tísně; předloni neúspěšně žádaly kraj o půjčku sedm milionů korun, o další tři miliony prosily kraj vloni v září, ani tentokrát jim ale nevyhověl. „Bylo to především kvůli tomu, že by obec nebyla schopna tyto finance splácet,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Hošna.

Havlovice zastavily kulturní dům a vzaly si půjčku

Kvůli dluhům musela obec zastavit kulturní dům a vzít si patnáctiletou půjčku 4 miliony s úročením 4 a půl procenta; dluh za stavbu mostu má firmě M-Silnice splatit do konce roku.

Policie informovala o tom, že Píro se nyní na uhrazení pohledávek, které vůči městu má, aktivně podílí. „Pan Píro teď mluví jako hodina, protože nám zaplatil asi 3 miliony 800 tisíc, takže je teď největší borec a my mu jsme teď vděční. To je paradox, co?“ dodává rozhořčeně místostarosta Havlovic Jan Čepelka.