Opozice kritizuje odměny pro členy dozorčí rady liberecké nemocnice

Liberec – Opozice kritizuje vysoké a v některých případech prý i nezákonné odměny pro členy dozorčí rady liberecké nemocnice. Ta se obměnila v říjnu, noví členové ale mají třikrát vyšší odměny než jejich předchůdci. Někteří členové se pak podle opozice dostali do střetu zájmů a peníze by neměli dostávat vůbec, opozice se chce kvůli tomu obrátit na soud.

Noví členové dozorčí rady dostávají 30 tisíc korun měsíčně, podle opozice by se ale neměly zvyšovat odměny pro politiky, když nemocnice musí šetřit. Bývalý primátor Jan Korytář (ZpL) rovnou mluví o nehoráznosti, výše odměn prý vůbec neodpovídá odborným znalostem členů dozorčí rady. 

Krajští radní Zdeněk Bursa a Martin Sepp a také náměstek liberecké primátorky Kamil Jan Svoboda pak podle opozice pobírají odměny neoprávněně, protože jsou ve střetu zájmů. To potvrzuje i nezávislý právník Martin Tocik: „Uvolnění poslanci zastupitelstva kraje nebo obce, kteří zároveň vykonávají funkce v orgánech právnických osob, v nichž má kraj nebo obec podíl, nemají za výkon funkce v takovéto právnické osobě nárok na odměnu.“ 

Předseda dozorčí rady nemocnice a krajský radní Zdeněk Bursa obvinění odmítá. Funkci prý vykonává jako fyzická osoba, která za svá rozhodnutí taky ručí svým majetkem; odměna je tak podle něj opodstatněná. Náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda ale střet zájmů připouští a odměny už nechce. „První odměna mi přišla na konci října a já jsem informoval vedení nemocnice o možném střetu zájmů a požádal jsem, aby mi tyto prostředky nebyly vypláceny,“ podotkl Svoboda (LO). 

Liberecká opozice kritizuje i platy managementu nemocnice, nelíbí se jí třeba měsíční plat 150 tisíc korun pro generálního ředitele Jiřího Veselku nebo 120 tisíc korun měsíčně pro ekonomického ředitele a bývalého primátora Jiřího Kittnera. Podle manažerů jde ovšem o odpovídající platy.