Plzeňská vězeňská ostraha dostala vyznamenání

Plzeň – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyznamenal ředitele plzeňské věznice a tři příslušníky její ostrahy. Ocenění získali za mimořádný zákrok z večera 5. října. Dva pachatelé v osobním autě tehdy prorazili bránu areálu a chtěli osvobodit vězně. Ostraha je okamžitě zadržela. Brána borské káznice je podle vedení vězeňské služby zastaralá, připravuje se její rozsáhlá rekonstrukce.

Podobný případ česká vězeňská služba za celou svou historii nepamatuje. 48letý muž posilněn alkoholem se spolu s kamarádem rozhodl, že si do borské věznice dojede pro syna. Osobním autem prorazili hlavní bránu a skončili na nádvoří areálu. Ředitel věznice Petr Folk informoval, že v době zásahu byli přítomni tři příslušníci ostrahy.

Policie hned druhý den začala stíhat osmačtyřicetiletého muže z Plzně a obvinila ho z násilí proti orgánu veřejné moci, z poškození cizí věci a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až dvanáctileté vězení. Za volant usedl se 2,28 promile alkoholu. Dvaapadesátiletého spolujezdce policisté neobvinili.

Obviněným je muž, jehož syn si odpykává ve vězení desetiletý trest za pokus o vraždu. Trest mu ke konci září potvrdil Ústavní soud. Také obviněný řidič už stál před soudem za pokus o vraždu. Dvakrát byl odsouzen k osmi letům vězení za škrcení sedmnáctiletého mladíka. Nakonec loni v únoru odešel od vrchního soudu s ročním podmíněným trestem za ublížení na zdraví. Soud mu vyměřil dvouletou zkušební lhůtu, která stále běží.

Ostraha věznice auto okamžitě obklíčila a pachatele zadržela. Nepadl přitom jediný výstřel. Právě to si podle ministra zaslouží uznání. Říká, že ostraha nemohla tušit, kolik osob je v autě, jak jsou ozbrojeni a jak bude útok vypadat. „Zákonné podmínky pro použití střelných zbraní jsou v těchto případech naplněny,“ uvedl generální ředitel VS ČR Jiří Tregler.

Vyznamenaní příslušníci ostrahy a ředitel věznice
Vyznamenaní příslušníci ostrahy a ředitel věznice

Oceněný člen ostrahy plzeňské věznice Michal Šulc sdělil, že použít střelnou zbraň napadlo každého člena ostrahy, usoudili však, že k tomu není důvod. Pachatelé se osobním autem probourali skrz vrata i vnitřní bezpečnostní mříž. Vstupní brána podle vedení vězeňské služby nesplňuje bezpečnostní požadavky. Její rekonstrukce se plánuje už několik let.

Náměstek ministra spravedlnosti Pavel Kasík se nechal slyšet, že zatím na rekonstrukci nebylo dostatek finančních prostředků, potvrdil však, že jakmile ministerstvo prostředky získá, stavba bude zrealizována. Rekonstrukce hlavní brány začne na jaře příštího roku. Ministerstvo na ni vyčlenilo 10 milionů korun.

Nové úpravy, které mají rozšířit vjezd a vybudovat masivnější vstupní vrata pro vjezd i pro pěší, zahrnují také rekonstrukci vstupních prostor a zázemí pro službu. Dokončí se tak celkové zabezpečení věznice. V příštích týdnech se má vypisovat výběrové řízení.