Zvýhodněné jízdenky pro jablonecké Romy zvedly bouři nevole

Jablonec nad Nisou – Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou sklízí kritiku za takzvané sociální jízdné. Zavedl totiž zvýhodněné jízdenky pro Romy z periferie Jablonce nad Nisou. Chtěl je tak přimět k tomu, aby posílali své děti do školy. Projekt ale naštval ostatní cestující a už se od něj distancovala i jablonecká radnice.

Dopravní podnik vydal 22 zvýhodněných kupónů, které platí jen pro jízdu tramvají ze Zeleného údolí do centra Jablonce a zpět. Místo 1 130 korun vyjde zvýhodněné jízdné jen na 250 korun. Akce platí speciálně pro obyvatele dvou domů na okraji Jablonce, které obývají převážně Romové. „Hledala se cesta, jak děti z této lokality dostat do školy. Kdo tu lokalitu zná, tak ví, že děti jízdenky nemají a jezdí načerno nebo chodí pěšky po frekventované silnici,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. 

Nápad se ovšem vůbec nelíbí ostatním cestujícím a na webu jablonecké radnice se na projekt množí stížnosti. „Obyčejní lidé mají také málo peněz a jejich děti musí chodit po frekventované silnici ve sněhu v zimě. Proč také Romové nemohou?“ táže se jeden z přispěvatelů. 

Vedení Jablonce už se od projektu distancovalo, od začátku prý projekt neměl jeho podporu a reakci ostatních lidí chápe. Podle mluvčí jablonecké radnice Jany Fričové město vyhodnotilo vydání těchto jízdenek jako naprosto nesystémové. Sami Romové se o zvýhodněném jízdném na kameru bavit nechtěli.