Další gorilí mládě v pražské zoo - Bikira ho ale po porodu odložila

Praha – Samice gorily nížinné Bikira dnes v pražské zoo porodila své první mládě. O gorilí miminko se ale nestará a odložila ho. Chovatelé ho proto umístili do inkubátoru a nakonec kvůli špatnému zdravotnímu stavu převezli na jednotku intenzivní péče. Dění v pavilonu goril, který však mládě – potomek samce Richarda a samice Bikiry – muselo opustit, mohou lidé sledovat v přímém přenosu na stránkách www.pomahamegorilam.cz. Gorily patří v pražské zahradě k nejoblíbenějším zvířatům, dosud zde odchovali tři gorilí mláďata.

„Situace se velmi zkomplikovala tím, že Bikira své mládě odložila,“ uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Chovatelé podle něj potíže očekávali, protože samice byla odchována lidmi. „Nemá zkušenost, kterou by zažila na vlastní kůži,“ dodal.

Dítě po porodu pečlivě sledovali chovatelé. Především chtěli dosáhnout toho, aby mládě neprochladlo, ale současně doufali, že se ho matka nakonec ujme. Chvíli proto vháněli do pavilonu teplý vzduch. Když se ale samice Bikira o mládě nepřišla postarat do doby, kdy se gorily ukládají ke spánku, odebrali je a umístili do inkubátoru. Protože ale zůstávalo prochladlé, nakonec ho chovatelé převezli na jednotku intenzivní péče na specializované pracoviště, odkud se mládě zřejmě vrátí ve středu.

Čerstvá matka je zatím odloučena od zbytku pražské gorilí komunity. Chovatelé u ní chtějí vyvolat pocit osamění, aby se potom k mláděti měla.

Video Goril je v Praze zase více
video

Goril je v Praze zase více

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu a nebyla vychována gorilami, nýbrž lidmi. V listopadu 1995 byla zařazena do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později se pak přestěhovala do Belfastu, odkud v minulém roce přišla do Prahy. Miroslav Bobek již před časem upozorňoval, že je prvorodičkou, a porod by tak mohly doprovázet komplikace.

V Česku se gorily chovají od 60. let. Prvním zdejším mládětem se však stala až Moja, která loni v prosinci oslavila šesté narozeniny. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Kijivu porodila ještě další dvě mláďata, která byla odchována v pražské zahradě. Před čtyřmi lety přivedla na svět potomka i samice Kamba, mládě ale zahynulo při porodu.   

Nový přírůstek v pražské zoo - 15letá gorila Bikira.
Zdroj: ČTK/Zoo Praha - Rostislav Stach

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100 tisíc. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.