První blok Temelína měl falešné hlášení chyby

Temelín (Českobudějovicko) – Automatické systémy v jaderné elektrárně Temelín v úterý snížily výkon první bloku na polovinu po falešném zapůsobení elektrické ochrany jednoho ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel. Ve 22:15 pak blok podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka najel opět na plný výkon.

„Automatické systémy reagovaly na zapůsobení elektrické ochrany správně, snížily jeho výkon na padesát procent, protože podle signalizace zůstaly v provozu tři ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel,“ vysvětlil Sviták. Systém chrání čerpadlo před poškozením.   

Poprvé letos energetici mimo plán odstavili od rozvodné sítě první výrobní blok 8. března. Při zkoušce pohyblivosti rychločinných armatur byla zjištěna závada na elektrickém ovládání jedné z nich. Při opravě se armatura neplánovaně uzavřela a blok byl odstaven. Odpoledne bylo ovládání armatury opraveno a 9. března byla dodávka elektřiny z bloku obnovena.  

Druhá neplánovaná odstávka 2. bloku začala 6. září a trvala deset dnů. Podle zprávy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost byl 6. září nad ránem na druhém bloku zjištěn zvýšený nátok mírně radioaktivní vody do speciální kanalizace a následně na dno a do jímky kontejnmentu (ochranné schránky reaktoru), což bylo pravděpodobně způsobeno vadnou zpětnou klapkou, která je umístěna mezi bloky1 a2. Šetření události ještě neskončilo.