V dole Centrum na Mostecku zabil horníka proud

Most - V hlubinném dole Centrum na Mostecku zahynul počátkem listopadu horník, kterého zasáhl elektrický proud. Potvrdila to mluvčí těžařské skupiny Czech Coal Gabriela Benešová. Letos je to už šestý smrtelný úraz v dole, v hnědouhelném dole se ale podle dostupných informací stalo podobné neštěstí naposledy v roce 2008, kdy zahynul v povrchovém dole Bílina pracovník vyměňující převodovku na rypadle.

Na případ upozornil dnešní Mostecký deník s odkazem na anonymní zdroj. „V minulém týdnu opravdu došlo v dole Centrum k tragické události, která se stala na noční směně ze čtvrtka na pátek,“ řekla Benešová. Příčina úrazu se stále vyšetřuje, bezprostředním důvodem smrti byl zásah elektrickým proudem. Bližší vysvětlení mluvčí odmítla s odkazem na probíhající šetření. Více podrobností zatím neuvedla ani policie.

K smrtelným úrazům dochází zejména v hlubinných dolech ve Slezsku, zatímco severočeský hnědouhelný revír jich byl v posledních letech ušetřen, i díky tomu, že Centrum je vůbec posledním hnědouhelným dolem, kde se uhlí dobývá hlubinným způsobem. Funguje už od roku 1889, má 335 zaměstnanců a ročně těží okolo 400 tisíc tun uhlí, stále se ale hovoří o jeho možném uzavření. Podle Benešové je možné, že těžba bude pokračovat i v roce 2013.