Ve třetí největší brněnské části se rozpadla koalice

Brno – Koalice ODS a menších stran v Brně - Králově Poli končí, občanští demokraté jako hlavní koaliční partner prohlásili, že tato koalice fakticky zanikla. Všechny strany tedy mají volné ruce k dalšímu vyjednávání, uvedl předseda královopolské ODS Jaroslav Folprecht. ODS k takovému závěru dospěla dva týdny po odvolání starosty Ivana Kopečného (ODS). Spekuluje se o vzniku velké koalice ČSSD s ODS. „Je to jedna z variant, nabízí se to,“ řekl Folprecht.

Královo Pole je druhá velká městská část v Brně, kde v krátké době padla koalice ODS a malých stran. V říjnu se rozpadla ve druhém největším Brně-sever. Spojenectví tam pak uzavřely ODS a ČSSD. 

Podle Folprechta na královopolské radnici trvá dva týdny nejistota a ODS chce situaci co nejdřív vyřešit. V koalici s ČSSD by byla menším koaličním partnerem, po odchodu jedné ze zastupitelek do opozice mají občanští demokraté sedm mandátů a sociální demokraté devět. Není tak vyloučeno, že ODS po letech nebude mít královopolského starostu - odvolaný Ivan Kopečný funkci vykonával 17 let. Podle Folprechta „vše vyplyne z jednání“. „Jsme si vědomi poměru sedm ku devíti,“ dodal.   

Kopečného odvolání iniciovala opoziční ČSSD. Stalo se tak na stejné schůzi, kdy zastupitelé projednávali magistrátní kontrolu, která přišla na královopolské radnici na nezákonnosti ve vyhlašování veřejných zakázek. Kontroloři ve dvou případech ze vzorku prověřovaných zakázek přišli na to, že radnice rozdělila do většího počtu soutěží tendry, které měla vypsat jako celek. Nemusela se tak řídit přísnějšími pravidly zákona.