Finalistky pražské miss se jídlem v hotelu neotrávily

Praha – Účastnice soutěže Miss Praha 2011 Open, které minulý čtvrtek před finále museli ošetřit zdravotníci kvůli zažívacím obtížím, se neotrávily jídlem, ale měly infekční onemocnění. Hygienici zjistili, že onemocnění u dívek způsobily caliciviry, které se přenášejí z člověka na člověka. Vedle osmi finalistek trpěl nevolnostmi i ředitel soutěže a jedna členka organizačního týmu a všichni byli ubytováni v pražském hotelu Albion.

Vedení hotelu už dřív odmítlo možnost, že by se postižení mohli otrávit jídlem z jejich restaurace. „Tvrzení, že by se účastnice a pořadatelé soutěže otrávili jídlem z našeho hotelu, odmítáme,“ uvedla po incidentu ředitelka hotelu Dana Ficlová. Podle ní se v hotelové restauraci stravuje řada hostů i personál a nikdo jiný zažívací problémy neměl.     

„Mnohahodinové šetření ve stravovacím provozu hotelu neprokázalo hrubé hygienické závady v provozu. Veškeré dodávané suroviny byly patřičně dokladovány i skladovány,“ uvedla k tomu Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice. 

Caliciviry jsou jedním z nejčastějších původců průjmových obtíží, která se obvykle vyskytují v podobě malých epidemií. Onemocnění se projevuje zvracením a průjmy a začíná náhle, často bez teplot. Inkubační doba se udává v intervalu 48 až 72 hodin. Podle Jágrové onemocnění nemá komplikace ani následky.