Zelená energie dusí český průmysl

Zbiroh - Český průmysl vážně ohrožují nereálné dotace na obnovitelné zdroje. Tvrdí to zástupci velkých podniků. Ke snižování emisí tzv. skleníkových plynů se zavázala Evropská unie a jako jediná je opravdu i reálně snižuje. Zbytek světa si s tím ale příliš hlavu neláme. Evropské firmy tak ztrácí konkurenceschopnost. A právě český průmysl je na tom v rámci unie vůbec nejhůř. V západočeském Zbirohu se kvůli tomu sešli ministři životního prostředí zemí visegrádské skupiny.

Čtyřicet milionů korun budou jen za letošek stát poplatky na obnovitelné zdroje firmu Lasselsberger, největšího výrobce keramických obkladů v Česku. Podle generálního ředitele Romana Blažíčka jde o třetinu čistého zisku společnosti. Peníze by přitom podnik potřeboval investovat do modernizace. Místo toho svádí nerovný boj s konkurencí především z Asie, kde si se snižováním emisí hlavu nelámou. „Největšími znečišťovateli jsou Čína, Spojené státy a Indie. Tyto země nepřistoupily na snižování CO2,“ vyjmenovává Blažíček.

V Česku jsou v rámci Evropy poplatky vůbec nejvyšší. A podle velkých průmyslových podniků jde o boj s větrnými mlýny. Proti nim stojí zájmy provozovatelů fotovoltaiky. Podle Luďka Piskače ze Sdružení velkých spotřebitelů energie jsou příspěvky na obnovitelné zdroje v ostatních státech maximálně poloviční než v Česku. „Zelená energetika jako taková se naprosto vymkla kontrole přijetím kontroverzního zákona o obnovitelných zdrojích především v oblasti fotovoltaiky a vrtů,“ domnívá se Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské.

Dopad tzv. kjótského protokolu o snížení emisí na evropský průmysl řešili i ministři životního prostředí zemí visegrádské skupiny na svém jednání v západočeském Zbirohu. Dosáhnout globální dohody však není možné, pokud hlavní hráči nebudou ve hře, řekl na adresu největších světových producentů skleníkových plynů český ministr Tomáš Chalupa. „Musíme se chovat tak, aby to neohrozilo lokální ekonomiky,“ dodal. Společný postoj chtějí ministři prezentovat na klimatické konferenci OSN na začátku prosince v jihoafrickém Durbanu.