Ostravská nemocnice hlásí stop stav, operace až po Novém roce

Ostrava - Na operační sál se v prosinci dostanou jen akutní případy, oznámila ostravská fakultní nemocnice. Na vině jsou podle ní zdravotní pojišťovny. Zařízení totiž vyčerpá peníze určené na tento rok už koncem listopadu. Zatímco Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přiznává, že letos už nedá ani korunu navíc, zaměstnanecké pojišťovny jsou ochotné jednat.

Praktická lékařka Gabriela Mathaislová má ordinaci nedaleko fakultní nemocnice. Pravidelně tam odesílá i své pacienty. Na začátku týdne ale od lékařky z příjmové ambulance slyšela pro ni šokující zprávu. „Řekli mi, že od 28. listopadu je stop stav k plánovaným hospitalizacím na neúrazovém oddělení,“ řekla. Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček přiznává, že peníze od pojišťoven má jen do konce listopadu. „Dnes jsem podepisoval dopisy všem čtyřem klíčovým zdravotním pojišťovnám v regionu, zda mají zájem objednat si péči navíc a zaplatit ji. Je to na jejich rozhodnutí,“ oznámil.

Nejvíce, téměř půl milionu lidí, je v Moravskoslezském kraji pojištěno u VZP. Její vedení ale pro své klienty příznivý vzkaz nemá. „Plánované výkony budou přesunuty na příští rok. Dvě stě milionů, kterými přispíváme na platy lékařů a sester, v našem kraji chybí,“ uvedl ředitel VZP Ostrava Aleš Zbožínek.

Česká průmyslová (ČPZP) má v Moravskoslezském kraji 335 tisíc pojištěnců. S vedením fakultní nemocnice si má k jednomu stolu sednout na konci listopadu. „O konkrétních případech budeme s nemocnicí ještě jednat,“ slibuje její mluvčí Elenka Mazurová.

Kolik lidí bude muset nakonec svou operaci odložit na rok 2012, si zatím nikdo netroufá odhadnout. Jasněji bude na začátku prosince.