Potíže s majetkem církve se nevyhnuly ani Červené Řečici

Červená Řečice – Pětina českých měst a obcí si stěžuje na diskriminaci kvůli blokování majetku, který má být vrácen církvím. Některé jsou církevními pozemky obklopeny, jiné je musejí obcházet třeba při výstavbě kanalizace nebo cest. Situaci by měl vyřešit nový zákon, který mají poslanci projednat na přelomu roku. Příkladem za všechny obce, které trpí kvůli nevyřešeným majetkovým otázkám mezi státem a církvemi, je Červená Řečice na Pelhřimovsku.

Červená Řečice je obec s necelou tisícovkou obyvatel, školkou, hospodou, ale i s velkými problémy kvůli zablokovanému církevnímu majetku. Většina polí, luk a lesů v okolí obce je označena jako církevní majetek a obec nemá možnost je využívat. Starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková říká, že obec tak nemá šanci se rozvíjet, například podnikatelskou činností.

Kvůli církevním blokacím utratila obec 4 miliony korun za pozemek od soukromníka, jedině tak mohla uspokojit poptávku po parcelách a zabránit tak odlivu lidí z obce. Jenže teď řeší, jak se napojit na příjezdovou cestu. Opět narazila na problémy s blokací majetku. Starostka sdělila, že církev není nakloněna uzavření dohody.

Například rybník v centru je zanesený, zarostlý a zapáchající. Má fungovat jako protipovodňová ochrana. Opak je ale pravdou. „Ohrožuje nemovitosti, které jsou v bezprostřední blízkosti,“ říká Zdeňka Bečková. Blokace církevního majetku jen na Vysočině brzdí v rozvoji desítku obcí. Ztráty tak starostové sčítají na desítky milionů korun.