Radní zrušili podezřelou losovačku na opravu gymnázia

Hradec Králové - Krajský úřad zrušil soutěž na rekonstrukci Tylova gymnázia. Policie radní upozornila, že losování pěti finalistů - stavebních firem, může být zmanipulované. Losovaly Inženýrské služby Hradec Králové. Policisté mají podezření na ovlivnění desítek tendrů. Některé řídila právě tato firma.

Kdo měl vyhrát soutěž na opravu školy za 122 milionů korun, zůstane utajené. Vybíralo se z firem Bak, Konstruktiva Branko, Pragis, Metrostav a Marhold. Jako finalisty je ze 13 zájemců vylosovaly Inženýrské služby Hradec Králové. Radní ale soutěž zrušili. „Máme informaci, že tam je podezření, že docházelo k manipulaci losování,“ oznámil náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Detektivové protikorupční Policie z jižních Čech zabavili tři počítače, na kterých se mohlo losovat i v Hradci. Zjistili, že notebooky nevybírají náhodně, jak by měly, ale firmy předem určené. Finalisté mohli podle Policie uzavřít tajný kartel a zakázku předražit.

V Hradci losovaly počítače Inženýrských služeb. Tuto firmu vybrala regionální rozvojová agentura Centrum evropského projektování. „Služba samozřejmě nepodléhala výběrovému řízení, protože to bylo řádově za 15 tisíc korun. Měli jsme tři firmy, dvě z Prahy, jednu místní, regionální, zvolili jsme tu regionální,“ uvedla ředitelka centra Klára Dostálová. Kdo Inženýrské služby k losování přivedl, si nezvpomíná. Jejich ředitel Dalibor Křepela nezvedá telefon.

Společnost Inženýrské služby zajišťovala pro kraj další dvě výběrová řízení. „Týkala se rekonstrukce domovů důchodců v Černožicích a Albrechticích,“ potvrdil krajský mluvčí Imrich Dioszegi.

Lidé kolem firem Inženýrské služby a Kleris se podíleli i na tzv. karlovarské losovačce. Losující tehdy nápadně dlouho nemohl vytáhnout z osudí jméno firmy, která postoupí do finále soutěže na stavbu KV arény. Na policejním seznamu je nyní celkem 36 podezřelých a vyšetřovaných veřejných zakázek z celé republiky.