Porucha ochromila železnici mezi Prahou a Kolínem

Praha – Přijet v ranní špičce vlakem do Prahy od východu bylo dnes dopoledne obzvlášť náročné. V Kolíně se rozbilo zabezpečovací zařízení, proto byl nad ránem provoz na prvním koridoru zcela zastaven, potom sice vlaky opět začaly jezdit, na trati však vznikl naprostý chaos. K cestujícím na nádraží nebo ve zpožděných vlacích se přitom často nedostaly potřebné informace. Následky mimořádné výluky přestaly být na zpoždění vlaků patrné až odpoledne.

Především byl v ranní špičce kvůli poruše zabezpečovacího zařízení zcela narušen systém příměstské železniční dopravy. Řada vlaků, které měly jet z Prahy do Kolína nebo Pardubic, skončila ve Velimi, popřípadě nevyjela. „Měli jsme zde náhradní autobusovou dopravu,“ přiblížil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Lepší situace panovala pouze mezi Prahou a Úvaly, kam zajíždějí berounské vlaky jezdící pravidelně. Problémy zasáhly také regionální linky, které vedou z Kolína na Velký Osek a Kutnou Horu.

Staniční zabezpečovací zařízení v Kolíně se podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Tomáše Drvoty porouchalo ve dvě v noci, železničářům se je podařilo zprovoznit až po sedmé ráno.

Do Prahy tak až po osmé hodině dorazily například noční rychlíky Excelsior a Metropol, které mají přijíždět už po třetí a pokračovat dále do Chebu, respektive Berlína. Naplno je však zasáhla mimořádná výluka v Kolíně, proto se cestující museli smířit s málo vídaným zpožděním. Pozdě však dorazily například i ranní expresní vlaky z Ostravy. Téměř tříhodinové zpoždění nabraly i první ranní spoje z Prahy do Brna i Ostravy.

České dráhy dopoledne doporučovaly cestujícím od Pardubic do Prahy využít raději trasu přes Hradec Králové. Nakonec si ale cestující „naběhli“ i tam, protože z jednoho z rychlíků Praha–Hradec vypadl za jízdy člověk a vyšetřování události poznamenalo provoz i na druhé hlavní trati z hlavního města na východ.

Po jedné odpoledne už ale zpožděných vlaků na koridoru razantně ubylo. „Předpokládáme, že odpolední špička už by mohla být v pořádku. Spoje by měly jezdit podle jízdního řádu, ale u některých vlaků nebude dodrženo řazení,“ podotkl mluvčí Joklík.

Zatímco však prostřednictvím svého webu a mluvčího dráhy na mimořádnou událost řádně upozornily, lidé, kteří už seděli ve zpožděných vlacích nebo marně vyhlíželi svůj spoj na nádraží, se často nedozvěděli nic. „Dlouho (vlak) stál v Bohumíně a v Pardubicích. Nebyly žádné informace proč,“ popsal svoji zkušenost cestující, který se ráno snažil dojet do Prahy. Cestující ze Slovenska zase poukázala, že musela na cestě přestupovat, protože její vlak mimořádně končil dříve. Průvodčí přitom nedokázal říct, kdy pojede další vlak.