Majitel nelegální štěpkovny: Nevyrábím, jen manipuluji

Hodonín – Podnikatel Zdeněk Bábíček odmítl, že by dělal něco protizákonného. Podle lidí žijících na okraji Hodonína i úřadů přitom nelegálně vyrábí štěpku, navíc tak hlučně, že překračuje zákonné limity. Zdeněk Bábíček však nyní prohlásil, že povolení k výrobě štěpky nepotřebuje, protože ji nevyrábí, ale pouze s ní manipuluje. A hluk, který z jeho podniku na zpracování dřeva vychází, prý limity splňuje.

Česká televize se od července už šestkrát zabývala Bábíčkovým podnikáním a nespokojeností obyvatel žijících v okolí jeho areálu. Během sporů s úřady a soudního řízení však podnikatel nechtěl s médii hovořit. Včera se štáb poprvé dostal přímo do areálu a mohl být při tom, když se Bábíček potkal s největšími odpůrci jeho podnikání – manželi Josefem a Editou Diváckými, kteří v okolí výrobny bydlí a dlouhodobě si stěžují na hluk drtičů, nakladačů a štěpkovačů i samotný nelegální provoz bez kolaudace.

Zatímco legálnost práce se štěpkou je především záležitost úředníků, lidem žijícím na okraji Hodonína doslova nedá spár noční hluk. Zdeněk Bábíček však sdělil svým sousedům, že kvůli nim nebude nic měnit. „Limity jsou dodrženy. Pokud vás to ruší, tak s tím asi už nic nenaděláme. Asi máte citlivější sluch,“ zněla odpověď podnikatele směrem k manželskému páru. Bábíček se zaštiťuje hlukovou studií, která svědčí v jeho prospěch, a také pozitivním stanoviskem hygienické stanice. Debata se ale stočila i na samotné podnikání.

Nelegální výrobna dřevní štěpky funguje na okraji Hodonína už druhým rokem. Místí si stěžují na hluk, úřady na to, že provoz není zkolaudován. Letos v březnu hodonínský stavební úřad provoz zakázal a společnosti Petra Bio a pohrozil udělením půlmilionové pokuty. Krajský stavební úřad v červnu rozhodnutí potvrdil a zpravomocnil. Majitel Zdeněk Bábíček ale přes zákazy a stížnosti lidí z okolí továrny pokračoval ve výrobě a soud mu v září takový postup dočasně posvětil.


„Vy tam máte drť a děláte z toho štěpku, to je výroba podle mě,“ uvedla Edita Divácká. „My tu větší štěpku zmanipulujeme na tu menší, to není žádná výroba,“ hájil se Bábíček. Právě s takovým osobitým výkladem „výrobního“ procesu se obrátil i na soud, aby zrušil rozhodnutí stavebních úřadů – hodonínského i toho krajského. Oba zprvu nařídily areál vyklidit a výrobu zastavit. Soud však 23. září předběžným opatřením odložil povinnost zastavit výrobu.

Vzal v potaz pozitivní výsledky hlukové studie i skutečnost, že podnikatel je jen krůček od toho, aby provoz legalizoval. Posbíral už totiž všechna potřebná povolení k dodatečné kolaudaci. Výroba proto pokračuje a Bábíček tak nad úřady zatím vítězí.