Na 500 lidí protestovalo v Litoměřicích proti spalování kalů

Litoměřice - Zhruba 500 lidí dnes protestovalo v Litoměřicích proti spalování ropných kalů z Ostravska, které mají být příštích šest let likvidovány v nedaleké cementárně Lafarge. Protestující podpořil i starosta města Ladislav Chlupáč. Podle něj je absurdní pálit podobné materiály uprostřed oblasti zvané jako Zahrada Čech. Víc než samotná likvidace kalů vadí lidem přístup úřadů, který je prý netransparentní. Asi 100 až 150 lidí proti spalování kalů demonstrovalo i v pátek v Teplicích.

„Během mítinku se pod peticí objevilo asi 800 podpisů,“ uvedl jeden z organizátorů. Většina protestujících viní ze vzniku problému krajský úřad. Podle náměstka hejtmanky Arna Fišery (ČSSD) může za situaci celostátní ODS, jejíž vláda o zakázce na vytěžení ostravských ropných lagun rozhodla. Dále viní předchozí vedení kraje a místní politiky. Jiní ale snahu kraje o zbavení se zodpovědnosti odmítají. „Změnu integrovaného povolení pro litvínovskou skládku posvětil kraj. Bez něj by k tomu nedošlo,“ řekla bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová.

Právě zvláštní přístup úřadů demonstrantům vadí nejvíc. „Samozřejmě, že by bylo ideální, kdyby tam něco takového nepálili, ale primárně nám jde o transparentnost toho celého procesu. V něm byla prokazatelně spousta lží, dezinformací nebo označování věcí nepravými jmény. Lidé ztrácejí důvěru,“ řekl organizátor demonstrace, akademický sochař Libor Pisklák, a jako příklad uvedl krajský úřad. Se samotnou cementárnou je prý komunikace velmi korektní. 

Vedení cementárny už navrhlo, aby vznikla monitorovací skupina, ve které budou i odpůrci spalování. Nabídlo také, že první spalovací zkouška bude veřejná. „Jenom účast na veřejné spalovací zkoušce nám nestačí,“ řekl Pavel Gryndler, Městský úřad Litoměřice. Radnice chce od cementárny rozptylovou studii, která ukáže, kam vypouštěné škodliviny z továrny letí a nezávislé měření jejich koncentrací.

Obyvatelé severozápadu Čech jsou na čistotu ovzduší obzvlášť hákliví. Velká část z nich si ještě pamatuje žlutozelené mlhy, které udělaly v 80. letech z Podkrušnohoří nejznečištěnější část Československa. „Byla obrovská chyba, že to vozí sem, právě kvůli historické zkušenosti lidí a stoupající nespokojenosti zdejších lidí i s vysloveně sociálními problémy,“ řekl Pisklák.

Kaly, nashromážděné za celé století pod ostravskou chemičkou Ostramo, se budou příštích šest let pálit v čížkovické cementárně Lafarge. Zakázka na likvidaci vyjde stát na 2,6 miliardy korun. Zainteresované firmy a některé státní instituce vysvětlují záměr tím, že čížkovická cementárna je pro likvidaci podobných odpadů nejvhodnějším zařízením v Česku.