Školní pobyt v konkrétním penzionu = odměna pro učitele

Praha - Agentury pořádající školní zájezdy nebo pobyty stále častěji nabízejí učitelům odměny, pokud si objednají školu v přírodě v konkrétním penzionu. Ministerstvu školství se to nelíbí, považuje to přinejmenším za neetické, všechno totiž zaplatí nakonec rodiče dětí.

Některé firmy mají nový trik, jak si vydělat. Když učitel zařídí, že škola v přírodě bude právě v jejich penzionu, může dostat peníze navíc. „Není to morální, bez diskuse. Já k tomu mám jednoznačný postoj a vyzval bych ředitele a učitele, aby v tomhle byli zdrženliví,“ vyjádřil se k situaci ministr školství Josef Dobeš. „Když mi někdo nabídne peníze za to, že mu zprostředkuji obchod z peněz někoho třetího, tak si myslím, že je to korupce,“ říká Ivo Mlejnecký, ředitel ZŠ Letohradská.

Agentury se brání, že je jejich věc, co učitelům nabídnou. „My jim můžeme nabídnout v podstatě jakýkoliv bonus,“ říká jednatel CK Sindibád Vladimír Šašek. Sporný může být však i způsob, jakým mají učitelé od agentur peníze dostat. „My to nedáváme do smlouvy, tudíž to nejde na školu, ale zcela normálně to účtujeme a posíláme potom učitelům,“ dodává Šašek.

Bonusem pro učitele nemusí být pouze peníze. Některé agentury například věnují celé rodině pedagoga kompletní víkendový pobyt zdarma, jiné lákají učitele na týdenní bezplatný čaj, kávu, v některých případech dokonce nabízí, že zaplatí celou učitelovu útratu u baru. Jinde zase kantorům nabízejí třeba masáže.