Spor o světelnou křižovatku u Nového Jičína

Ostrava - Novojičínská radnice protestuje proti světelné křižovatce, která vyrostla v sousedním Šenově u Nového Jičína. V systému navazujících kruhových objezdů způsobí podle vedení města zmatek. Šenovská radnice oponuje, že dopravu bude řídit počítač a světelná křižovatka bude v provozu jen dočasně. Stavbu definitivního kruhového objezdu ale brzdí odvolání a nedostatek peněz.

Semafory na křižovatce dvou silnic první třídy jsou zatím vypnuté. Čeká se na dokončení obchodního centra, kvůli kterému signalizace vyrostla. Už teď má ale novojičínská radnice za to, že po spuštění světel se průjezd městem zpomalí. Křižovatka totiž navazuje na sérii pěti kruhových objezdů. „Dopravní expert, který studii zpracoval, jasně naznačuje, že zátěž tam v tomto smyslu bude a že je vhodnější křižovatka okružní,“ uvádí starosta Nového Jičína Břetislav Gelnar. 

Křižovatka ale leží na katastru Šenova u Nového Jičína, novojičínská radnice tudíž její stavbu ovlivnit nemůže. Šenovský starosta ale obavy sousedního města nesdílí. „Křižovatka, která je tady plánovaná, bude vybavena semafory, které budou řízeny počítačově. To znamená, že křižovatka bude brát v úvahu hustotu provozu,“ upozorňuje starosta Šenova Nového Jičína Vojtěch Hývnar. 

Úřady schválily světelnou křižovatku s podmínkou, že na svém místě bude jenom do doby rekonstrukce čtyřpruhové komunikace číslo 48 na rychlostní silnici. Stavba definitivní okružní křižovatky ale hned tak nezačne. Stavební úřad sice už před dvěma lety vydal územní rozhodnutí, proti němu ale padlo několik dosud nevyřízených odvolání. Jedno z nich podala firma provozující přilehlý autosalon a čerpací stanici. Tvrdí, že navržený tvar okružní křižovatky zkomplikuje příjezd návštěvníků a bude příčinou dalších kolon. „Odbočit při sjezdu z dálnice do areálu našich provozoven není možné najednou. Vyžaduje to následný průjezd rondelem,“ ukazuje zástupce majitele firmy Miloslav Skupeň. 

Na tahanice o podobu objezdu ale bude zřejmě ještě času dost. „V této době již měla být v realizaci naše stavba rychlostní komunikace R48 v úseku Bělotín - Rybí, do které spadá tento kruhový objezd. Z nedostatku finančních prostředků je však realizace posunuta. Termín realizace nám znám není,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. 

Obchodní centrum se bude otevírat na jaře příštího roku. Nový Jičín tvrdí, že i přes odklady rekonstrukce silnice 48 bude tlačit na přednostní výstavbu kruhového objezdu.