Nepotřebujeme almužnu, chceme práci, znělo v Novém Boru

Nový Bor (Českolipsko) - Práci Agentury pro sociální začleňování, Rady vlády pro záležitosti romské menšiny i krajských koordinátorů národnostních menšin kritizovali Romové na setkání v Novém Boru na Českolipsku. Z evropských fondů se čerpaly stamiliony a Romové z toho neměli nic, řekl po jednání Česko-romského občanského sdružení Miroslav Tancoš. Romové proto žádají jejich zrušení. Zájmy Romů byl měl reprezentovat romský konzulát s vlastním rozpočtem. Účastníci se též dohodli na založení vlastní Romské demokratické strany a chystají se kandidovat do Senátu a do krajských zastupitelstev. „Máme už 850 podpisů,“ řekl Tancoš. Strana by měla podle něj mít spíše levicovou sociálnědemokratickou orientaci.

Spokojení nejsou Romové ani s prací řady severočeských radnic a volají mimo jiné po odstoupení novoborského starosty Jaromíra Dvořáka, ale například i místostarosty nedalekého Cvikova Jaroslava Švehly nebo starostů ve Varnsdorfu, Šluknově, Rumburku či Rotavě na Sokolovsku. Reakci starosty Nového Boru Dvořáka se dnes získat nepodařilo, prostřednictvím SMS jen vzkázal, že nevidí důvod, proč reagovat na názory člověka, který má plný trestní rejstřík a městu dluží peníze. 

Romové dnes v Boru připravili prohlášení adresované prezidentovi a premiérovi, v němž chtějí upozornit na postavení Romů ve společnosti, které se v posledních letech zhoršuje. „Naši rodiče a prarodiče tvrdě pracovali, dnes je ale 85 procent Romů bez práce,“ upozornil Tancoš. Romové podle něj žijí na hranici chudoby, bezmála 70 procent z nich bydlí v holobytech.

„Nepotřebujeme almužnu, chceme práci,“ zdůraznil Tancoš. Zazněla ale i kritika do vlastních řad. „Stěžujeme si, ale sami nic neděláme. Věčnými stížnostmi ale ještě nikdo nic nedokázal,“ poznamenal jeden z účastníků. Setkání Romů bylo reakcí na zhoršující se situaci na severu Čech. Nový Bor je jedním z měst, kde se v posledních měsících výrazně zhoršily vztahy mezi majoritní společností a místní romskou komunitou. V Boru se situace vyhrotila, když počátkem srpna skupina Romů brutálně napadla hosty jedné místní herny. Útoku předcházel konflikt mezi obsluhou a dvojicí mladíků, kteří chtěli hrát na automatech.