Kostel ve Veselí má nové zvony, město stály 1,5 milionu

Veselí nad Moravou - Kostel svatých Andělů strážných ve Veselí na Hodonínsku má dva nové zvony. Ty původní byly za druhé světové války zabaveny. Nové zvony dnes slavnostně požehnal olomoucký světící biskup Josef Hrdlička. Pro místní to byla velká slavnost, kostel byl plný lidí. Cesta do báně kostela zvony teprve čeká. Město na novou ozdobu báně kostela dalo 1,5 milionu korun. Investice souvisí s oslavami 750 let od první písemné zmínky o Veselí.

I když se zvony poprvé rozezní v sobotu 19. listopadu, dnešní žehnání se uskutečnilo za velkého zájmu veřejnosti. Zvonění bude předcházet koncert duchovní hudby, přednáška kampanologa Františka Johna a také zvonaře Rudolfa Pernera. Zvony nesou jména bývalého papeže Jana Pavla II. a blahoslavené Terezie z Kalkaty, kterou lidé nejspíše znají jako Matku Terezu. 

Blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty váží přibližně 1700 kilogramů. Blahoslavený Jan Pavel II. ještě o tunu víc. Jejich ladění – dis1 a há. Zatím stojí na zemi a mlčí. Kostel svatých Andělů strážných se kvůli nim zaplnil do posledního místa. Veselí nad Moravou se jich dočkalo v roce oslav 750. výročí první písemné zmínky o městě.

 • Zvon Jan Pavel II. stoupá vzhůru
  Zvon Jan Pavel II. stoupá vzhůru zdroj: ČT24
 • Instalace veselských zvonů
  Instalace veselských zvonů zdroj: ČT24

Zvony na jejich místo ve věži zavěsil mistr zvonař z německého Pasova. A svou práci musel mít dokonale propočítanou. Na větší zvon mu v okně zbývala rezerva pouhých čtyř centimetrů. Třítunový kolos ale o zeď kostela z počátku 18. století ani neškrtnul. 

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Veselský kostel měl první zvony už v roce 1731. Byly celkem tři. V letech 1917 i 1942 ale původní zvony sebrala vojska pro válečné účely, později komunisté obnovu zvonového souboru nedovolili z ideologických důvodů. Malý zvon tak dostal dvě posily až letos. Věřící mezi sebou vybrali jeden a půl milionu,stejnou částku dalo město. „Je to věc nádherná a už se těším až budou zvonit,“ radoval se při slavnosti jeden z obyvatel.

 • Blahoslavená matka Tereza z Kalkaty
  Blahoslavená matka Tereza z Kalkaty zdroj: ČT24
 • Jan Pavel II.
  Jan Pavel II. zdroj: ČT24

Kostel svatých Andělů strážných patřil v minulosti řádu servitů, který zde měl svůj konvent. Ten byl druhým na Moravě. Jeho zakládací listina je z roku 1714. První mniši do Veselí přišli až v roce 1732. Od roku 1792 se kostel stal farním.