Cínový důl na Karlovarsku se zpřístupní veřejnosti

Abertamy (Karlovarsko) - Jeden z nejstarších cínových dolů - důl u Abertam na Karlovarsku se pravděpodobně stane unikátní technickou památkou. Jeho část chce totiž město zpřístupnit veřejnosti. Radnice už začala zpracovávat projekt, a první návštěvníci by se tak do dolu mohli podívat v roce 2013.

Město Abertamy začalo zpracovávat projekt, v němž bude žádat dotaci z tzv. česko-německého přeshraničního projektu. Zpřístupnění dolu by nemělo být nijak finančně náročné. Podle geologů je nutné provést jen mírné vystužení, položit podlahu a nainstalovat osvětlení.

Podle starosty Abertam Zdeňka Lakatoše (nez.) právě probíhá převod státního podniku Diamond na město Abertamy. Pokud projekt uspěje, první návštěvníci by si mohli štoly prohlédnout v roce 2013.

Cínový důl u Abertam na Karlovarsku
Cínový důl u Abertam na Karlovarsku

Krušnohorský cín byl v období renesance žádaným obchodním artiklem. Patřil mezi ty nejkvalitnější. Řemeslníci z něj vyráběli nádobí pro měšťanské a šlechtické rodiny. Používal se prý ale také ve zbrojním průmyslu pravděpodobně pro výrobu bronzových děl, které se poté nechvalně proslavily během třicetileté války.

První štolu začali razit horníci u Abertam už v 16. století. Krušné hory patřily mezi jedno ze třech největších tehdy známých nalezišť světa. Cínovou rudu z krušnohorských skal vysekávali hornící malými kladívky 400 let. Letopočty, ve kterých byly jednotlivé štoly dobývány, jsou na jeho zdech patrné dodnes.