Nad Macochou uvázla lanovka, vrtulník na pomoc nepřiletěl

Blansko – Nad propastí hlubokou 138 metrů uvázla kabina lanovky plná cestujících. Na pomoc se jim sjeli hasiči, kteří si však museli zahrát na horolezce a k lanovce dolézt s pomocí lan a úvazků. Očekávali pomoc helikoptéry, která však nedorazila. Kvůli mlhavému počasí tak bylo záchranářské cvičení nazvané Macocha 2011 pro pozemní jednotky náročnější – muselo se obejít bez zásahu shůry.

Tematického cvičení věnovaného záchraně cestujících z lanovky Moravského krasu se zúčastnilo dvacet hasičů z Blanska, Brna, Znojma a Hodonína. Museli se dostat k zaseklé kabině a vysvobodit vystrašené figuranty. „První skupina vystrojí svah, který je pod lanovou drahou, a další skupiny vylezou po stožáru na nosná lana, spustí se na kabinky a postupně spustí osoby dolů do svahu, kde je postupně hasiči doprovodí na bezpečné místo,“ popsal plán zásahu vedoucí leteckých záchranářů HZS Jihomoravského kraje Jiří Buček.

Původně měl hasičům asistovat vrtulník, vzhledem k mlhavému počasí ale nepřiletěl. Příliš to ale nevadilo, záchranáři si musí procvičit různé způsoby zásahu. Drážní inspekce vyžaduje, aby evakuace cestujících z porouchané lanovky netrvala déle než dvě hodiny – bez ohledu na to, jaká technika je k dispozici. „Tyto nácviky se provádějí jednou ročně s vrtulníkem, jednou ročně po lanech. Když je pěkné počasí, vrtulník to umí vyřešit velice rychle, bez pomoci dalších lan ve svahu,“ podotkl Jiří Buček. Dodal, že všechna cvičení s lanovkou probíhají na Macoše. „V Jihomoravském kraji nemáme jinou lanovou dráhu,“ uzavřel.

Kabinová lanová dráha Macocha od Doppelmayru jezdí od roku 1995. Podle náčelníka lanovky Radka Hejče dosud přijížděli záchranáři vyprošťovat lidi z kabiny pouze při cvičení, skuteční cestující zatím na cestě nikdy neuvázli.