Pražská gorilka se jmenuje Tano, už bydlí ve Stuttgartu

Praha - Sameček gorily nížinné, kterého jeho matka Bikira odmítla, dostal jméno Tano. Informoval o tom Miroslav Bobek, ředitel pražské zoologické zahrady, kde se mládě minulý týden narodilo. Ředitel později potvrdil, že gorilka už je ve Stuttgartu, kde by se měla připojit ke skupině zvířat s podobným osudem. „Jmenuje se Tano - ve svahilštině to znamená pátý,“ uvedl ředitel. Více informací se veřejnost dozví zítra dopoledne.

Zahrada v posledních dnech konzultovala postup s řadou zahraničních chovatelů, kteří měli zkušenosti s podobnou situací. V pátek se dvakrát chovatelé pokusili neúspěšně mládě spojit s matkou. Potom oznámili, že mládě je v pořádku a v nejbližších dnech bude převezeno do zařízení, ve kterém je skupina goril vhodná pro jeho pozdější přijetí. Už dříve hovořili o zoologické zahradě ve Stuttgartu.

„Ve Stuttgartu je gorilí školka, kde už byla vychována spousta osiřelých mláďat. Věříme, že se to podaří i v případě našeho samečka. Mládě je v pořádku, je ve Stuttgartu, více sdělíme zítra,“ informoval ředitel zoo Miroslav Bobek.

Video Udalosti, komentáře s Miroslavem Bobkem
video

Udalosti, komentáře s Miroslavem Bobkem

Mládě, které bylo po narození v inkubátoru, už bylo před víkendem podle zoo schopno udržovat svou tělesnou teplotu lépe než po narození. Proto se chovatelé pokoušeli o návrat k samici.

Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu, čtvrté mládě přivedla na svět samice Kamba, narodilo se ale mrtvé. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100 000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.