Bánov dostal most, teď hledá peníze na jeho údržbu

Bánov – Spolu s obchvatem, který patří státu, se otevřel u Bánova na Uherskohradišťsku také most, který státní silnici překonává a spojuje obec s nedalekým letištěm. Ten však Ředitelství silnic a dálnic po dokončení převedlo do majetku obce, stejně jako ochranné valy se stovkami stromů. Nový most dostala bánovská silnice zdarma, přesto se obává milionových výdajů za údržbu. Vedení obce už teď hledá cesty, jak na údržbu našetřit.

Bánovští se obávají, že údržba mostu a ochranných valů bude nad jejich finančními možnostmi. Vedení obce sice Ředitelství silnic a dálnic ujistilo, že most nebude potřeba dvacet let nijak výrazně opravovat, přesto obec už teď plánuje, jak na budoucí údržbu sežene peníze. Most by si podle starosty na sebe měl pokud možno vydělat sám, obec na něj tedy umístí reklamní poutače, které bude pronajímat. Horší to bude se sekáním trávy a údržbou stromů kolem ochranných valů. Radnice na ni chce najmout místní nezaměstnané.

Dlouho očekávaný obchvat 

Novou silnici, která by svedla tranzitní dopravu mimo obec, vyhlíželi Bánovští už léta. Místním nešlo ani tak o hluk a prach, ale doslova o život. Silnice obcí procházela v nevhodném profilu, nechvalně proslula zejména jedna ze zatáček, kde se stala celá řada dopravních nehod. K nejvážnější došlo v červenci 2005, kdy kamion nejprve narazil do osobního auta a poté i do rodinného domu. Řidič nákladního vozu zemřel, v automobilu utrpěla zranění žena a náraz vážně zranil i jejího muže a dítě, kteří stáli na chodníku. Dům byl zcela zdemolován. 

Informace o stavbě I/50 Bánov - obchvat:

Cena stavby: 622 973 300 Kč

Délka: 4 425 m

Datum zprovoznění: 11/2010

Zdroj: ŘSD


Obchvat byl nakonec otevřen loni v zimě. Už po dvou týdnech od jeho zprovoznění se Bánov zbavil 90 procent dopravy. Do obce teď zajíždějí už jen místní. Pro obyvatele to je výhra, mají svůj vytoužený klid.

Pro místní živnostníky je to ale problém. S auty totiž zmizeli i zákazníci. Nářek jednotlivců se ale intenzitou zdaleka nevyrovná nadšení většiny nad klidem a bezpečím ve vesnici. „Když si zřizovali živnost, počítali s tím, o obchvatu se veřejně mluvilo,“ komentoval loni stížnosti živnostníků starosta Bánova Zbyněk Král (KDU-ČSL).