Plzeňské VV se téměř rozpadly - kvůli atmosféře ve straně

Plzeň - Plzeňský klub Věcí veřejných se dnes večer rozhodlo opustit 11 z celkem 13 členů. Vedlo je k tomu znechucení a rozčarování z praktik strany, oznámil dosavadní šéf klubu Jiří Krátký, který označil svůj vstup do strany za největší omyl svého života. V kraji má strana necelých pět desítek členů. Pokud se podaří v dohledné době doplnit klub, v němž zbyli dva lidé, alespoň na čtyři členy, zánik mu nehrozí.

Plzeňští véčkaři byli ve straně považováni za rebely, kteří se mimo jiné na jaře postavili proti vyloučení poslanců Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí ze strany. Poté navrhli vedení, aby stejně jako oba poslance vyloučilo i Víta Bártu. Naposledy se klub ozval proti prý účelovému a nestandardnímu přijímání členů do domažlického klubu, jehož členové obsadili pět z devíti míst v krajské radě a tím prakticky ovládli rozhodování VV v kraji. Rozhodčí komise ale podněty plzeňského klubu odmítla.

Strana špatná jako každá jiná

„Strana VV v nás vzbudila obrovské očekávání nového politického stylu a kultury. Namísto nich však nastoupily populismus, demagogie, klientelismus, politické vydírání, nátlak, sledování, nahrávání, ekonomické zájmy, před kterými i tradiční politické strany mohou jen blednout závistí,“ shrnuli odcházející členové plzeňského klubu VV.

Už před říjnovým krajským sjezdem, který poprvé ustavoval krajskou strukturu VV, členové z Plzně namítali, že v domažlickém klubu nebývale vzrostl počet členů, a to těsně před nominacemi na sjezd. Během zhruba měsíce přibylo do domažlického klubu 15 nových členů. Podle plzeňských véčkařů nebyla u nově přijatých domažlických členů dodržena čekatelská lhůta. V Plzeňském kraji členů VV pomalu od minulého podzimu ubývalo, na konci léta ale jejich počet vzrostl o 55 procent, přičemž v samotných Domažlicích to bylo o zhruba 500 procent. V několika jiných krajích byl za stejnou dobu nárůst členů do tří procent. Rozhodčí komise strany se ale spokojila s vysvětlením domažlických véčkařů a usoudila, že na přijímání nových členů nic nestandardního nebylo.

Komise nevyslyšela ani druhou námitku plzeňského klubu, která se podle Krátkého týkala zmanipulované krajské konference. Na ní měli převahu právě domažličtí členové, kteří si ze svých řad zvolili pět členů rady, včetně předsedy i místopředsedy kraje. Krátký je osobně přesvědčen, že za přijímáním nových členů do Domažlic, ovládnutím kraje, a tím i za vyšachováním rebelů z Plzně stojí někdo z ústředí strany. Domnívá se, že za tím stojí Bárta. „Když se mu dřív nepodařilo dosáhnout toho, aby byl náš klub zrušen, zařídil to jinak,“ tvrdí Krátký. Sami domažličtí ale popírají, že by členové byli přijímáni nestandardně.