Olomouckou koalicí otřásají městské lesy

Olomouc – Spor o vedení Lesů města Olomouce hrozí otřásá stabilitou olomoucké radniční koalice. Město se rozhodlo najít nástupce ředitele Romana Šimka. Protože však zástupci každé koaliční strany zastoupení ve výběrové komisi hlasovali jinak, Šimek zůstává na svém místě a žádného náhradníka nemá. Ředitele přitom představitelé radnice kritizují za špatné hospodářské výsledky. Z lesů prý do městské pokladny přichází málo peněz.

Ze tří kandidátů na nového ředitele Lesů města Olomouce – kandidoval i stávající ředitel Roman Šimek – komise nikoho nezvolila. Výběr zkomplikovalo hlasování zástupce za TOP 09. Nehlasoval totiž ve shodě s koaliční ODS. O rozkolu budou zástupci obou stran ještě hovořit. „Čas od času se něco takového stane, nemělo by se to ale stávat pravidelně a my se k tomu tématu vrátíme ještě na příští radě,“ řekl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Společnost Lesy města Olomouce pečuje o čtyři tisíce hektarů. Hospodaří tak s majetkem v hodnotě jedné miliardy korun. Do kasy města ale ročně přiteče jen pět milionů korun. Radní nejsou spokojeni. Městem vyhlášené výběrové řízení na nového šéfa lesů teď navíc skončilo patem. „Jsou dlouhodobě dva názory, jeden říká, že by se dalo hospodařit lépe, druhý názor je, že je to adekvátní,“ uvedl primátor města Olomouce Martin Novotný (ODS).

Názor, že jsou výsledky nedostatečné, ale v městské radě převážil. Město se proto rozhodlo nahradit stávajícího ředitele společnosti Romana Šimka, byť ten odmítl jakékoli pochybení. „Já si myslím, že jsem neudělal žádné pochybení, které by mělo vést k odvolání. Co se týká manažerského selhání, jsem schopen vysvětlit, proč hospodaříme tak, jak hospodaříme,“ sedělil Roman Šimek.

Neshody kvůli hospodaření v lese mají začaly před čtyřmi lety. Radní tehdy začali zvyšovat nájem, tedy částku požadovanou do městského rozpočtu, z jednoho až na pět milionu korun. To však vidí současný ředitel jako krátkodobé řešení. Nájem větší než pět milionů je  podle něj na úkor budoucích výnosů lesa. Politickou rovinu své kauzy ale komentovat nechce. „Co vůbec s tou situací dělat, musí rozhodnout příští rada. Každý z nás na to má nějaký individuální názor,“ vyjádřil se primátor Novotný.

Lesy města Olomouce jsou ve stoprocentním vlastnictví města. Na akciovou společnost se z příspěvkové změnila teprve loni.