Keltský skanzen ohrožuje podezřelá zakázka

Nasavrky (Chrudimsko) – Pochybné losování při zadávání veřejných zakázek poznamenalo archeoskanzen v Nasavrkách na Chrudimsku. O unikátní keltskou vesnici a některé další projekty se zajímá policie. Firma, která vybírala dodavatele, čelí podezření, že losování zmanipulovala. Podle autorů skanzenu kauza poškozuje jejich dobré jméno a ohrožuje léta chystaný projekt.

Losování dodavatele provázejí pochybnosti a hradeckou firmu, která měla výběr zmanipulovat, prověřuje policie. „Aby to bylo co nejčistší, nejprůhlednější a abychom nebyli nikde obviněni z jakéhokoliv zmanipulování, tak jsme to dali externí firmě, výsledek nás tedy vůbec nepotěšil,“ řekl Lukáš Blažek, předseda občanského sdružení Boii. „My jsme firmu, která toto celé měla způsobit, vůbec neznali. My jsme si najali úplně jinou společnost a ta využila služby této na zajištění losování,“ říká Anna Frantalová z občanského sdružení Boii.

Občanské sdružení počítalo s jedenáctimilionovou dotací, tu však nyní vůbec nemusí dostat. „Do uzavření případu nebudou na výstavbu keltské vesnice propláceny slíbené prostředky z ROP Severovýchod. O dalším možném postupu budeme s občanským sdružením Boii samozřejmě jednat,“ uvedla Eva Jouklová, tisková mluvčí, ROP Severovýchod. „Hrozí nám, že bychom se dostali do finančních těžkostí, a právě v tuto chvíli řešíme, jakým způsobem vůbec dofinancujeme těch 60 procent, která by měla hradit regionální rada,“ dodává Blažek. Úplná ztráta evropské dotace by podle občanského sdružení zhatila několikaleté úsilí řady nadšenců. Hledání nového dodavatele na dokončení keltské vesnice nebude snadné. Podle původních plánů by se archeoskanzen měl pro veřejnost otevřít v roce 2013.