Audit: Pardubické veřejné zakázky neprobíhaly podle pravidel

Pardubice – Hospodaření Městského rozvojového fondu Pardubice (MRFP) prověřuje policie a státní zastupitelství. Audit totiž odhalil, že tato akciová společnost držená městem při veřejných zakázkách porušovala zákon. Rozvojový fond přitom v minulosti zadával zakázky za stovky milionů korun.

Auditoři ze společnosti FINAPP group tvrdí, že rozvojový fond porušil zákon při zadávání nejméně tří významných veřejných zakázek. Vedení města se proto obrátilo na státního žalobce. Úkolem policie je potvrdit, zda opravdu došlo k tak závažnému porušení zákona, že je třeba stíhat konkrétní osoby, konstatovala primátorka Štěpánka Fraňková.

Machoňova pasáž rovněž v podezření

Jednou z podezřelých zakázek je oprava Machoňovy pasáže v Pardubicích. Rekonstrukční práce přišly na téměř 118 milionů korun. Audit však odhalil, že při veřejné soutěži bylo porušeno několik pravidel: „Smlouva s dodavatelem Metrostav byla podepsána s předsedou představenstva MRFP, panem Milanem Tichým, v poslední den funkčního období,“ píše se mimo jiné v auditu této zakázky.


Audit rekonstrukce Machoňovy pasáže
Zdroj: ČT24

Bývalé vedení fondu vinu popírá

Státní zastupitelství a policie by teď měly zjistit, jaká škoda rozvojovému fondu vznikla. Členové bývalého vedení pochybení odmítají. Na veřejných zakázkách dělaly externí firmy, které dostaly zaplaceno za to, že všechno bude v pořádku, tvrdí bývalý technický náměstek fondu Alfréd Mede.

Současné vedení akciové společnosti, která pro město veřejné zakázky zpracovává, tvrdí, že ve fondu v minulosti naprosto nefungovala vnitřní kontrola, vznikal tak prostor pro korupci. Někdejší šéf představenstva rozvojového fondu Milan Tichý se k podezření odmítá vyjádřit, dokud se neseznámí s výsledky auditu.