Hnutí Duha žaluje kraj kvůli spalovně

Ostrava – Hnutí Duha podalo kvůli územnímu rozhodnutí o stavbě chystané spalovny v Karviné žalobu na Moravskoslezský kraj. Do velké spalovny v Karviné se má svážet a likvidovat odpad z největších měst Moravskoslezského kraje. Krajský úřad ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015. Pod petici proti této stavbě se podepsalo zhruba 11 tisíc lidí. Hnutí požaduje, aby soud rozhodnutí zrušil a aby se územní řízení opakovalo. Informoval o tom odpadový expert hnutí Ivo Kropáček. Krajský úřad považuje územní rozhodnutí za správné.

„Rozhodování o umístění spalovny obsahuje řadu nedostatků. V první řadě napadáme podjatost úředníků,“ řekl Kropáček. Hnutí vadí to, že o spalovně rozhodovali úředníci ze stejného města, které za ni dostalo jako kompenzaci 80 milionů korun. „Domníváme se, že ze samotné podstaty nemohou rozhodovat nestranně. Stejně tak krajský úřad, který rozhodoval o našem odvolání, jako otec myšlenky spalovny těžko bude dělat kroky proti ní,“ řekl ekolog. 

Další problém vidí ekologové v tom, že v územním rozhodnutí není smlouva o omezení výkonu karvinské teplárny. „Celou dobu se přitom hovořilo o tom, že když bude spalovna produkovat teplo, nahradí tím teplo z karvinské teplárny, ta pak omezí svou výrobu, a tím sníží emise. Obáváme se, že takto by ty emise nemusely být omezeny,“ řekl Kropáček. Úřady podle něj neakceptovaly žádné z připomínek, které hnutí podalo. „Například nám tam úplně chyběl biologický průzkum, který byl udělaný v jediném měsíci, a ještě v zimě. Ten proces vypadá, jako by se strašně spěchalo. Věci se nedělají pořádně a ignorují se námitky veřejnosti,“ řekl Kropáček.

Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková řekla, že úřad zatím nedostal oficiální informaci o podané žalobě. „Přesto si dovolujeme konstatovat, že rozhodnutí postavit spalovnu je rozhodnutím správným, které řeší problematiku nakládání s komunálními odpady v Moravskoslezském kraji. Napomůže snížit množství skládkovaných komunálních odpadů, především jeho biologicky rozložitelné složky, posílí se materiálové i energetické využití komunálních odpadů,“ uvedla Vlčková. Spalovat se podle ní bude pouze jinak nevyužitelná část odpadků. „Ministerstvo životního prostředí projekt posoudilo z pohledu vlivů na životní prostřední s kladným stanoviskem. Je podmíněn odběrem tepla společností Dalkia a s tím souvisejícím omezením výkonu a úsporou emisí,“ uvedla krajská mluvčí.