Podnikatel ze Vsetínska zneužil dotace za 21 milionů

Ostrava - Detektivové ostravské expozitury protikorupční policie obvinili z dotačního podvodu třiapadesátiletého podnikatele ze Vsetínska. Dotace ministerstva životního prostředí totiž zneužíval k jiným účelům. Místo výzkumné činnosti z obdržených peněz platil právníky či jazykové kurzy. Škoda podle kriminalistů dosahuje 21 milionů korun.

Obviněný podnikatel byl jednatelem společnosti s ručením omezeným a předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti. Od konce roku 2003 do konce roku 2006 postupně obdržel od ministerstva životního prostředí devět dotací. „Peníze mohl použít výhradně na programové projekty související s podporou výzkumu a vývoje,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Podle něj ale muž dotace utrácel i za jiné věci. „Především si z nich nechával proplácet náklady obou společností, které nesouvisely s plněním cílů a parametrů programových projektů,“ dodal. Například šlo o platby za konzultační a právní služby, pronájem nebytových prostor, cestovní služby, jazykové kurzy či o nákupy počítačové techniky a kancelářského nábytku.

Policisté dospěli k názoru, že podnikatel jednal v rozporu s uzavřenými smlouvami. Podle nich porušil i zákon o podpoře výzkumu a vývoje. Neřídil se ani nařízením vlády, které určovalo, jak s účelovými prostředky určenými pro výzkumné účely nakládat. „Detektivové dospěli k názoru, že podnikatel státu zastoupenému ministerstvem způsobil škodu 21 milionů korun,“ uvedl Ibehej s tím, že muži hrozí až desetiletý trest.

Ze stejného zločinu policisté už dříve obvinili například bývalého poslance za ČSSD Petra Wolfa. I on údajně zneužíval společně s manželkou jedenáctimilionovou dotaci ministerstva životního prostředí. Místo vědeckých prací pak Wolf předložil plagiáty stažené z internetu. Dvojice se ze svých činů nyní zpovídá před soudem. Hlavní líčení bude pokračovat příští týden.