Stát nekontroluje značné rozdíly v příspěvcích na bydlení

Most – Stát sice přispívá na bydlení sociálně slabým, nijak však nezkoumá, do jaké míry se ceny bytů u jednotlivých družstev a společností liší. Často přitom jde o tisícové rozdíly. Státní úředníci tak nemají možnost dohledat, zda uhrazená cena za bydlení a služby s tím spojené není předražená.

Cena za bydlení se lisí zejména podle velikosti a kvality bytů. Například v panelovém domě v mostecké ulici Jana Opletala však platí lidé různé částky za úplně stejné byty. Ceny se odvíjí od toho, která společnost jim konkrétní byt pronajímá. Podle náměstka primátora Luboše Pitína jde v některých případech i o stoprocentní rozdíl.

Problém je však v tom, že zcela rozdílné částky platí za některé nájemníky také stát a nemá potřebu zkoumat podrobnosti cen kolem bydlení. Část peněz přitom přidává sociálně slabým úřad práce, o zbytek se postará radnice. Úřad práce však podle mluvčí Evy Maříkové posuzuje pouze prokazatelně zaplacené náklady za bydlení. Ani mostecká radnice se k důslednější kontrole příliš nemá. „Nemůžeme tuto dávku nepřiznat. Musíme to zaplatit,“ řekl náměstek Pitín.

Rozdílné ceny bytů však podle nájemníků nezávisí ani tak na výši nájemného, jako spíše na poplatcích za vodu a teplo. „Stát nezkontroluje, jestli někdo šetří, nebo ne. Poté se to projeví tím, že mají vysoký nedoplatky a tím pádem se jim musí zvýšit i zálohy na služby. Určitě by bylo třeba nastavit nějaký parametry,“ komentovala ředitelka realitní kanceláře Veronika Robrová. Ministerstvo práce a sociálních věcí už změny týkající se doplatků na bydlení chystá  v rámci nové sociální reformy, která by měla už od příštího roku.