Romové kvůli příspěvkům napadli místostarostku Albrechtic

Albrechtice v Jizerských horách – Trojice Romů v úterý napadla místostarostku Albrechtic v Jizerských horách i jejího manžela. Podle tamního starosty Jaroslava Zemana si skupina agresorů chtěla vynutit sociální dávky. Policejní mluvčí Vlasta Suchánková sdělila, že podle dosavadních informací nemělo dojít k žádnému zranění. Policie však událost vyšetřuje jako trestný čin útoku na úřední osobu. Vyšetřovatelé už vyloučili, že by mělo napadení rasový podtext.

Trojice napadla místostarostku, když ji přišla navštívit domů. Místostarostka řekla České televizi, že se jednalo o členy rodiny, která je ve městě dobře známá a na sociálních dávkách žije už dlouho. Poslední peníze, které rodina bere na nemocnou dceru, sice dostali v pondělí, ale už včera chtěli další. Když jim místostarostka připomněla, že dávky už dostali, Romové jí nadávali, potom ji začali i fackovat.

Když ohrožené ženě šel na pomoc její manžel, jeden z útočníků se zaměřil na něj, povalil jej na zem a chtěl ho kopnout. Když ale trojice zjistila, že dcera napadených manželů zatím zavolala policii, nechala pár seniorů být a dala se na útěk.

Lidmi v Albrechticích událost otřásla. „Mysleli jsme si, že se nás události, jaké se dějí v Novém Boru nebo na Šluknovsku, netýkají, teď vidím, jaký to byl omyl,“ poznamenal starosta Zeman. Romové, kteří ženu a jejího manžela napadli, jsou podle něj místní, přivolali si ale na pomoc příbuzné z okolí.

/*json*/{"map":{"lat":50.762956403202,"lng":15.285415649414,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.760648999963,"lng":15.285544395447,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Útok z Albrechtic v Jizerských horách je dalším ze série sociálně motivovaných útoků v severních Čechách. Koncem října byla mladá dvojice napadena v Novém Boru. Po incidentu v parku u kina skončil osmnáctiletý mladík v nemocnici s otřesem mozku a zlomeným nosem. K dalšímu napadení došlo v ústecké městské části Mojžíř. Dva muži po údajném napadení Romů skončili v nemocnici.

Vyhrocenou atmosféru v severních Čechách spustil incident z novoborského baru, kde skupina mladíků napadla návštěvníky jednoho baru mačetami. Následovaly série demonstrací v několika severočeských městech, jejichž účastníci se snažili na dramatickou sociální situaci upozornit.