Za zlepšení hospodaření dal Písek zbytečné peníze

Písek – Audit hospodaření Domovní a bytové správy v Písku je jednou z nejprodělečnějších akcí města v poslední době. Firma, která ho zpracovala, odvedla práci sice levně, ale zcela nekvalitně. Podle radnice jsou závěry k ničemu a bude muset audit provést znovu. Odborníci, kteří se auditem zabývají, poukazují, že pochybila především písecká radnice sama. Cena, kterou firma požadovala, byla podezřele nízká.

Velmi svérázně probíhá v Písku snaha šetřit. Aby zjistila, zda z Domovní a bytové správy někam plynou peníze zbytečně, objednala radnice hned dva audity. Ten první provedla za 75 tisíc korun firma ze Slovenska, která vyhrála v elektronické aukci. Když radní dostali s notným zpožděním výsledek, zjistili, že vůbec neodpovídá zadání. „Popisoval obecné zásady, pro nás to mělo nulovou hodnotu,“ zhodnotil práci auditorské firmy místostarosta Vojtěch Bubeník.

Radnice však ve jménu úspor chybovala sama. Druhá nejlevnější nabídka v soutěži byla třikrát vyšší než ta, která nakonec zvítězila. Cena 75 tisíc podle auditorů vůbec neodpovídá nákladům na zpracování. „Minimálně polovina toho času přísluší na práci přímo u klienta. V ceně se promítne i cestovné včetně ubytování pracovníků,“ poukázal auditor Vladimír Ambrož. Mluvčí městského úřadu Roman Oldřich přitom přiznal, že slovenští auditoři navštívili Písek pouze dvakrát.

Kvůli nepovedenému auditu se plánované úspory v píseckých městských organizacích o rok odkládají. Snad to nepotrvá déle, radnice se chce dalšímu fiasku vyhnout tak, že zpracovatele nového auditu vybere jiným způsobem než toho minulého. „Ukázalo se, že elektronická aukce, kterou byla tato firma vybrána, není nejvhodnější metoda,“ přiznal místostarosta Bubeník. Roli při výběru vítěze už také nebude hrát jenom cena.

Podaří-li se radnici konečně za statisíce korun prověřit hospodaření Domovní a bytové správy, chce se následně zaměřit i na další městské příspěvkové organizace, jako jsou Městské služby.