Klatovské mumie se vrátily do opravených krypt

Klatovy – Po tři čtvrtě roce se do rekonstruovaných katakomb pod jezuitským kostelem na klatovském náměstí vrátily vzácné barokní mumie. Téměř čtyři desítky mumií jezuitů i měšťanů se kvůli rekonstrukci krypt dočasně odstěhovaly v únoru. Prošly rekonzervací a podle odborníků jsou ve velmi dobrém stavu. Do podzemí se v těchto dnech vrátily už nastálo. Veřejnosti se katakomby s novými expozicemi otevřou 26. listopadu.

Celý projekt rekonstrukce a vytvoření nových interaktivních expozic přišel na 23,5 milionu korun, z toho 20 milionů má pokrýt dotace EU. „Ze stavebního hlediska byly všechny prostory uvedeny do původního stavu, takže katakomby dnes vypadají tak, jak je jezuité opustili v roce 1773,“ popsal klatovský místostarosta a šéf sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust.

V podzemních kryptách jsou vidět obnažené cihlové zdi a klenby už z doby kolem roku 1655, kdy se kostel a podzemí budovaly. „Zrekonstruovali jsme i průduchy, je zde připraven systém ventilace tak, jak ho vymysleli jezuité,“ uvedl. Mezi novými rakvemi, jež jsou kopiemi původních dubových rakví, je jílová podlaha. Má v podzemí důležitou roli při absorpci vlhkosti, stejně jako malá studánka v jedné části krypt.

Jílová podlaha katakomb
Jílová podlaha katakomb

V rozsáhlém podzemí bylo od druhé poloviny 17. století do roku 1783 pohřbeno 200 lidí. Těla uložená na hoblinách v dubových rakvích a obložená chmelem se mumifikovala díky proudění vzduchu. Když byl větrací systém později zasypán, část těl se nenávratně poškodila a musela být pohřbena. Do dneška se zachovalo jen 36 mumií, v kryptách jsou uloženy i dvoje kosterní pozůstatky.

Ve druhé části rozlehlého podzemí vznikla nová expozice, kterou obohatí také nový model jedné z nejzachovalejších mumií – Anežky Příchovské, nebude chybět badatelna a pracoviště pro konzervátory mumií. Součástí projektu je i umístění prosklené lávky, takzvaného prampouchu, podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Spojí bývalou jezuitskou kolej a gymnázium.