Krnovské centrum pro narkomany zavřelo, nemá peníze

Krnov – Krnovská organizace Krystal Help, která se stará o narkomany i jejich rodiny, dočasně uzavřela své centrum. Důvodem je nedostatek peněz na další provoz. Zástupci centra žádali o mimořádnou dotaci město, to ale jejich žádost zamítlo. Krnovské K-centrum nejspíš zůstane zavřeno nejméně do poloviny ledna. O jeho dalším osudu rozhodnou krnovští zastupitelé na svém prosincovém zasedání.

Krnovské K-centrum se stará o 200 lidí závislých na drogách. Každý rok jim dává deset tisíc injekčních stříkaček. Pro ty, kteří se pokoušeli ze závislosti uniknout, pomáhali zaměstnanci centra s terapií a pomáhali jim najít zaměstnání. Vše fungovalo jedenáct let, ale dále už to nepůjde. „Dostali jsme se do finanční tísně, od 1. listopadu jsme na nule. Nepodařilo se nám získat asi 700 tisíc ze státního rozpočtu,“ vysvětlila jednatelka společnosti Krystal Help, která centrum provozuje, Martina Nováková.

Vyléčení narkomani by bez pomoci K-centra buď už nežili, nebo dělali problémy v krnovských ulicích. „Drogy jsem začal užívat někdy od sedmnácti, asi šestnáct let, vlastně až do roku 2001, kdy mi Káčko pomohlo najít práci na farmě v Čechách. Tam jsem dva roky pobýval a pak jsem se vrátil sem a dělal jsem streeta tady v Káčku,“ vzpomněl na pomoc vyléčený Daniel, kterého K-centrum zachránilo.

Město však o klid a bezpečí ve svých ulicích příliš nestojí. Když Krystal Help zjistila, že nedostane peníze od státu, obrátila se na zastupitelstvo s žádostí o 100 tisíc korun. Neuspěla. Zastupitelům se nelíbilo, že by letos museli přispět na provoz organizace už podruhé. „Krystal dostal od města podporu poměrně výraznou, bylo to 500 tisíc korun, to navýšení by bylo nekoncepční a přišlo taky v poměrně nevhodnou dobu,“ vysvětlil místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Své klienty tak centrum musí odkazovat na služby Armády spásy. „Je nešťastné, že teď, v zimním období, kdy jsme měli nejvyšší návštěvnost, nemůžeme službu poskytovat,“ posteskla si Martina Nováková.