Smog dusí velkou část krajů v Česku

Ústí nad Labem - Smog stále dusí Česko. Nejhorší situace je v centru metropole. Dalším silně postiženým regionem je Ústecký kraj, zejména Teplice a Ústí nad Labem. Koncentrace polétavého prachu se pohybují nad limitem i v Olomouci. Podle meteorologů inverzní charakter počasí potrvá celý víkend a minimálně první polovinu příštího týdne. Přesné aktuální informace o kvalitě ovzduší ve všech oblastech ČR najdete na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Ovzduší v Praze zůstává i dnes zhoršené, průměrné denní limity pro polétavý prach ale na žádné z měřicích stanic nebyly překročeny víc než dvakrát. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace byly před 13:00 všude pod 100 mikrogramy na metr krychlový. Povolený limit, tedy 50 mikrogramů, byl ale překročen na většině míst. Nejhůř se po poledni dýchalo ve Vršovicích, kde hodinová koncentrace dosahovala 112 mikrogramů. I denní koncentrace patří v této části k nejvyšším - činí téměř 82 mikrogramů, víc meteorologové naměřili za uplynulých 24 hodin jen v Praze 6 - Suchdole (90,2 mikrogramu). Tam už je ale aktuální situace mnohem lepší.

Na jihu Moravy se situace zlepšuje

Hladina smogu na jihu Moravy se po týdnu, kdy obyvatele regionu konstantně trápí vyšší koncentrace prachu a škodlivin ve vzduchu, mírně zlepšila. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace prachu v ovzduší sice i dnes ráno na měřicích místech překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Aktuální situace na osmi měřicích stanicích v kraji však mezi 5:00 a 6:00 nikde nebyla hodnocena jako „špatná“, nýbrž jako „uspokojivá“ nebo „vyhovující“.

Nečistot v ovzduší Moravskoslezského kraje je pořád více, než povolují limity, ty ale většinou nejsou překročeny o moc. Nejhorší stav je v Třinci na Frýdecko-Místecku, kde v 06:00 vykázala měřicí stanice průměrnou čtyřiadvacetihodinovou koncentraci polétavého prachu 84 mikrogramů na metr krychlový. Žádná výraznější změna se dnes nečeká.  

V Olomouckém kraji i dnes přetrvává inverzní charakter počasí, průměrné denní koncentrace polétavého prachu se v Olomouci, Prostějově i Přerově pohybují nad limitem. Během dne bude zřejmě setrvalý stav, večer lze opět počítat se zhoršením, řekl ČTK Eduard Jarcovják z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Stav ovzduší ve Zlínském kraji se oproti pátku mírně zlepšil, měřicí stanice meteorologů v Uherském Hradišti a Zlíně ale stále hlásí nadlimitní denní koncentrace polétavého prachu. 

Rozptylové podmínky v obou krajských městech na východě Čech zůstávají zhoršené. V Pardubicích meteorologové dnes k sedmé hodině ranní naměřili 78,5 mikrogramu prachu na metr krychlový. V Hradci Králové bylo v tu samou dobu 77,9 mikrogramu prachu na metr krychlový. Zcela odlišná situace je díky inverznímu počasí na horách. V Hradci Králové se hodnoty měří v Brněnské ulici, v Pardubicích potom na Dukle. 

Ústecký kraj hlásí zhoršení situace

Kvalita vzduchu na řadě míst Ústeckého kraje je dnes ráno opět špatná. Nejhůře se lidem dýchá přímo v Ústí nad Labem, kde ráno množství polétavého prachu (PM10) v ovzduší dosáhlo 128 mikrogramů na metr krychlový. Vzduch je ale špatný i v Děčíně, Mostu a nedalekém Lomu, Litoměřicích a Teplicích. V Chomutově a Tušimicích je prachu v ovzduší méně a hygienici jeho kvalitu hodnotí jako uspokojivou. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Rada Miroslav

Českou Lípu stále trápí smog. Dnes ráno ve městě koncentrace polétavého prachu (PM10) dosáhla 110 mikrogramů na metr krychlový. V Liberci a sousedním Jablonci nad Nisou množství prachových částic ve vzduchu kleslo a jeho kvalita je podle meteorologů dobrá. I kladenskou čtvrť Švermov a Mladou Boleslav dusí smog. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu (PM10) tam dnes ráno a dopoledne dvojnásobně překračovaly povolený limit.