Na Tachovsku zkoumali odborníci hrob obětí pochodu smrti

Knížecí Huť (Tachovsko) - Ve Staré Knížecí Huti na Tachovsku proběhl archeologický výzkum, který nemá ve východních evropských zemích obdoby. Mladí plzeňští vědci exhumovali ostatky z hromadného hrobu obětí pochodu smrti do koncentračního tábora ve Flossenbürgu. Pietní místo, kam v dubnu 1945 přivezl nákladní vůz 37 těl obětí druhé světové války, se na závěr výzkumu dočkalo i důstojnějšího označení - pietního kříže s trnovou korunou.

Na konci druhé světové války prošlo Tachovskem v takzvaných pochodech smrti na 8 tisíc lidí. Podobných hromadných hrobů bylo na Tachovsku asi 16, ten v Knížecí Huti se zachoval díky péči původních německých obyvatel, kteří objevili kříž na procházce a poté místo udržovali.

Těla z masového hrobu byla po válce převezena pod mohylu k Tachovu. Archeologové zkoumali to, co po nich zbylo, a zda exhumace v roce 1946 proběhla správně. I po náročném výzkumu ale zůstává nad osudem obětí celá řada otazníků. Například, kdo byl u Knížecí Huti vůbec pohřbený. Mezi nálezy totiž převažovala těžká kožená obuv, ačkoli většina vězňů ale nosila dřeváky. Podle Svatoslavy Markové z katedry historických věd v Plzni mohla obuv patřit třeba vojákům nebo jiným osobám, které nepatřily mezi vězně.

Exhumace hromadného hrobu po válce
Exhumace hromadného hrobu po válce

„I když máme asi více otázek než na začátku, jsou mnohem přesnější a jsme blíž,“ komentoval okolnosti iniciátor akce z Filozofické fakulty ZČU Jiří Nenutil. Výsledky výzkumu mají vědci prezentovat v německém Bad Arolsenu, kde se na konci listopadu uskuteční vůbec první konference o pochodech smrti od konce druhé světové války.