Losování prodražilo jičínský stadion o desítky milionů, tvrdí zastupitelé

Jičín - Zimní stadion v Jičíně mohl být až o pětinu levnější, pokud by se finalisté tendru nelosovali a pokud by mohli soutěžit všichni přihlášení. To si myslí někteří členové nového jičínského zastupitelstva. První a poslední losování tam vloni organizovalo bývalé vedení města v čele s ODS. Zimní stadion městskou kasu celkem vyšel na 106 milionů korun.

„Pokud by neproběhla soutěž formou losování, ale formou řádného výběrového řízení a soutěžilo se čistě na cenu, tak jsme mohli ušetřit až desítky milionů korun,“ prohlašuje místostarosta Jičína Tomáš Frýba (TOP 09). Losování prosadilo bývalé vedení města loni, když z devíti zájemců vybíralo pětici finalistů, která by měla stavět zimní stadion.

Konečný vítěz tendru, firma VCES, zakázku získal s cenou 91 milionů korun. Radnice ale ještě musela dalších 14 milionů přidat. Autoři rozpočtu prý totiž při projektování opomenuli, že se na zimním stadionu musí opravit ledová plocha a chlazení.

„Chtěli jsme rychle stavět, chtěli jsme eliminovat veškeré možné právní problémy spojené se soutěží,“ obhajuje losování starosta Jičína Martin Puš (ODS). Jako problém nevidí ani čtrnáctimilionový doplatek z veřejných peněz, město podle něj dokonce ušetřilo na některých stavebních pracích. „Částečně jsme spojili první a druhou etapu stavby,“ vysvětluje starosta.

V Jičíně losování organizovali lidé blízcí firmě Kleris CZ. Tu nyní policie vyšetřuje kvůli podezření na manipulaci desítek tendrů. I proto se 1. dubna změní zákon o veřejných zakázkách. Losování jako způsob výběru dodavatele zakázek už nedovoluje novela, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Konec losování v Jičíně slibuje i starosta Puš.